Spread the love

 

Už od strednej školy ma vždy ma bavila ekonomika neskôr som sa začal zaujímať o marketing. Moje prvé náznaky podnikania začali už počas vysokej školy bakalárskeho štúdia, keď som si založil živnosť a začal som spravovať firemný fanpage na Facebooku pre kamošov e-shop. Bolo to zaujímavé ale po čase to skončilo, počas ročnej prestávky medzi bakalárskym a inžinierskym štúdiom, som na živnosť robil na medzinárodnom projekte pre anglické Tesco, a po čase ma oslovil kamarát, ktorý rozbiehal e-shopy s elektronikou a inteligentným bývaním, či by som sa k nemu pridal a vstúpil do jeho S.R.O.čky.

 

Spravili sme e-shop, celkom dosť nám dalo zabrať aby sme ho dali dokopy po dizajnovej stránke ale potom bol problém ako naň dostať návštevníkov (potencionálnych zákazníkov). Najprv sme zaregistrovali web do cenového porovnávača Heureka a investovali sme 100 euro do Google adwards reklamy ale nebola z toho žiadna objednávka.

 

Tak sme sa rozhodli, že sa musíme poradiť s odborníkom, navštívil som mladého online marketéra, ktorý sa na internete veľmi dobre prezentoval (jeho meno radšej nechcem tu zverejniť). Som si myslel, že nám pomôže s nejakou efektívnou a účinnou  reklamou, ktorá nás odrazí od dna. Pomoc daného online marketéra bola asi taká „efektívna“, že minul nám takmer 500 euro z rozpočtu nepredali sme ani jeden kus, poriadne nedorobil svoju prácu a ešte naše úlohy hádzal na svojich neplatených stážistov (študentov z ekonomickej školy, ktorý o marketingu nemali ani šajnu).

Rozmýšľal som, čo ďalej. Nemal som na výber a začal som sa sám pomocou literatúry a internetu vzdelávať ohľadom online marketingu, naučil sa pojmi ako čo je to SEO, SEM, Link building. A začal som budovať SEO našej stránky, do pol roka sa mi podarilo dostať  náš e-shop na prvé miesta vo vyhľadávaní v Google, spravili sme niekoľko PR článkov a blogov zo spätnými odkazmi na náš web a oslovil som časopis PC Revue aby urobil recenziu na náš výrobok, pravdaže nás  spomenuli v článku aj na ich webe, že sme im zapožičali na testovanie celý komplet nášho zariadenia a z ich webu nám dali aj spätný odkaz. Postupne nám začali chodiť prvé objednávky ale nastal problém, mi sme zariadenia chceli iba predávať a niektorý zákazníci chceli aj profesionálnu montáž, v tom čase nájsť elektrikára, ktorý sa vyznal aj do inteligentného bývania bolo skoro nemožné.

 

Kamarát sa odsťahoval za prácou do Bratislavy a už nemal čas sa venovať biznisu, cele to nechal na mňa,  zo začiatku som to stíhal ale potom po roku začala škola, popri som stále pracoval na tom  medzinárodnom marketingovom projekte (lebo biznis bolo treba dotovať) a ja som už všetko sám nestíhal (práca na stránke, objednávky, reklamácie, helpdesk zákazníkom).  Postupne ma to celé znechutilo a čím ďalej som sa menej venoval biznisu a celé to začalo upadať, a ešte akurát už platila Ficová daňová licencia, čiže aj ten malý zisk, ktorý sme dosiahli nám pohltil štát. Tak som sa rozhodol, že stým sekneme. To som neveril, že likvidácia SRO budú tak finančne nákladná a časovo náročná. Nakoniec som našiel najlacnejšiu alternatívu, že mi ako konatelia budeme likvidátori ale aj toto nás stálo s kolkami takmer 300 euro a bolo to celkom časovo zdĺhavé.

 

Z podnikania som bol už celkom znechutený a rozhodol som sa, že zúročím skúsenosti, ktoré som nadobudol počas podnikania a zamestnal som sa na full time ako online marketér a manažér e-shopu. Pracoval som v tej firme skoro rok , mal som tam super šéfa ale pevná pracovná doma a zúrivé kolegyne ma po čase prestali baviť, tak som dal výpoveď.

A začal som  zas podnikať, robil som online marketing ako freelancer. Prvý mesiac som pracoval z domu, zistil som že pre mňa ako človeka zo slabou sebadisciplínou je to takmer nemožná práca z domu a moja efektivita bola úplne mizerná.

Tak som sa rozhodol, že si nájdem kanceláriu, čo ma úplne šokovalo, že v Banskej Bystrici bol nájom za kancelárske priestory celkom vysoký a pritom je to chudobné mesto a väčšina administratívnych budov je poloprázdna.

Nakoniec som sa dohol s mojím bývalým šéfom a terajším najväčším klientom, že v jeho novo kúpenej budove si prenajmem kancel a dal mi super cenu.

Nevýhoda bola, že budova bola dlho nepoužívaná tak som musel niečo investovať do prerábky kancelárie ale postupne som si ho dal dokopy.

 

 

 

S prenájom kanclu a odvodmi do zdravotky a sociálky  mi rapídne stúpli mesačné výdavky a musel som nabrať nových klientov a vtedy som narazil na niekoľko základných problémov.

1. Nepreplácanie faktúr – napríklad jeden nový klient sa mi vykašlal zaplatiť za niekoľko mesačnú prácu, pri tom vždy som sa pýtal, či je spokojný, tak vždy vravel že áno a mám pokračovať a keď mal platiť už sa neozýval a dať niekoho na súd pre 300 eurovú faktúru je nezmysel lebo už právnik ma bude stať omnoho viac.

2. Meškanie platieb – mnohý malý podnikatelia večne nemajú peniaze a meškajú a s platbou aj niekoľko mesiacov.

3. Zdieranie, a zmlúvanie z ceny – pri niektorých malých začínajúcich podnikateľoch som zažil, že dohodli sme sa na niečom a potom a potom chceli znížiť, cenu alebo veľmi časovo náročne úlohy za úplne minimálnu cenu, preto som sa musel mnohými novými zákazníkmi dobrovoľne rozlúčiť.

Keď chcete začať podnikať tak musíte najprv pevné nervy, psychickú odolnosť, vytrvalosť a hlavne nejaký disponibilný kapitál.  Musíte rátať stým, že nejaký čas možno budete do biznisu investovať váš čas a finančný kapitál a iba  možno sa vám to v budúcnosti zúročí.

 

Ak chcete hneď o začiatku pevný a stabilný príjem tak nad podnikaním ani neuvažujte a sa radšej zamestnajte je to istejšie a menej stresujúce.

 

Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou  vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií? Viac info nájdete tu