Spread the love

Reštaurácie a krčmy zažívajú asi najhoršie obdobie od začiatku svojej existencie. Už druhý krát v tomto roku musia mať zavreté svoje interiérové priestory a síce môžu mať otvorené terasy ale počas novembra, keď stále prší a teplota sa blíži nule veľa klientov nechce konzumovať jedlo vonka. Aj keď situácia je veľmi zlá a východisko z nej sú veľmi ťažké ale je tu zopár riešení ako prežiť túto situáciu. Najlepšie na to sú reštauračné a podniky, ktoré mali už pred corona krízou dobre rozbehnutý rozvoz a úbytok klientov reštauráciách im nahradil rozvoz. Veľký problém majú krčmy a reštaurácie, ktoré nerobili predtým rozvoz a teraz keď ho rozbehli tak s od nich objednává iba zopár verných klientov.

Ako propagovať svoju reštauráciu?

1. Urobiť kvalitnú webovú stránku.

Reštaurácia musí urobiť kvalitnú webovú stránku, ktorá bude bude rýchla a mať responzívny dizajn (bude sa správne zobrazovať na mobilných zariadeniach), keďže väčšina ľudí si jedlo objednáva z mobilu. Stránka musí mať pekný a zaujímavý dizajn, nemali by tam chýbať aj fotky jedál a reštaurácie.
Na stránke treba mať zobrazený telefónny kontakt z call to action (pre prekliku na mobile rovno prepne do hovoru), musí byť tam ľahko dostupné aktuálne obedové menu a aj kompletný jedálny lístok. K objednávkam môže pomôcť keď stránka bude mať nákupný košík a zákazník si ľahko môže objednať jedlo online.

2. SEO – optimalizácia stránky pre vyhľadávače

Mnoho ľudí hľadá reštauráciu cez vyhľadávač Google, preto aby vaša webová stránka by sa mala nachádzať na vyhľadávané pojmy v danom regióne (napr. v _Banskej Bystrici) ako napríklad: reštaurácia Banská Bystrica, Reštaurácia BB, Jedlo BB, PIZZA Banská Bystrica  na prvých pozíciách.

3. Platená reklama vo vyhľadávaní – Google Search

Ak reštaurácia ma novú web stránku, ktorá ešte nie je veľmi v Googli vyhľadavatelná a potrebuje aby ju zákazníci našli, tak môže využiť platenú reklamu vo vyhľadávaní Google search, kde bude platiť za každý klik na reklamu CPC (cost per click).

 

 

4. Lokálne SEO – Google My Business

Lokálne SEO je najdôležitejšia vec pre všetky podniky a nie len pre reštaurácie a krčmy ale aj pre obchody a iná prevádzky, lebo Google vo vyhľadávaní okrem klasických výsledkov zobrazuje aj lokálne profily Google MY Business. Pri tvorbe profilu je dôležité v názve mať definované, či ste reštaurácia, pizzeria alebo iný podnik, správne lokalizovaný podnik, treba tam mať aj odkaz na vašu webovú stránku. Po zrušení sociálnej sieti Google+ Google integroval niektoré prvky z tejto sociálnej sieti do Google My Business, preto je dobre do profilu aj nahrať fotku reštaurácie, jedál, aktuálneho obedové menu a jedálny lístok aby Váš profil bol pre zákazníka čo najpríťažlivejšia.

Google my business vyhľadávanie reštaurácii

5. Sociálne siete

Sociálne siete sú výborná možnosť pre majiteľov reštaurácie ako spropagovať svoj podnik bezplatnou organickou formou ale aj platenou lokálne cielenou reklamou. Najvhodnejšie sociálne siete na Slovensku sú podľa mňa Facebook a Instagram. Na Facebooku sa dá zdieľať viacej informácií okrem fotiek a videí aj články. Na Instagrame môže reštaurácia zdieľať fotky jedál, spokojných zákazníkov ako si vychutnávajú jedlo, veselých čašníkov ako nosia jedlo, obedového menu alebo jedálny lístok.

Na propagáciu reštaurácie na Facebooku môžete využiť aj rôzne lokálne Facebook skupiny do ktorých budete zdieľať novinky z reštaurácie, fotky jedál, jedálne lístky a obedové menu.

Platenou reklamou na sociálnych sieťach , tým, že reklama sa dá perfektne cieliť podľa lokality môže reštaurácia zasiahnuť zákazníkov blízkom okolí, ktorý si chcú objednať jedlo alebo formou remarketingu a môžu pripomínať ľudom, ktorých už zaujali a navštívili webovú stránku podniku.

 

6. Displejová reklama – Google Display Network – GDN

Touto formou reklamy môžu podniky zachytiť potencionálnych zákazníkov vo svojom okolí, lebo tento typ reklamy sa dá podobne cieliť ako na Facebooku, podľa lokality a záujmov tiež sa dá využiť remarketing aby sa pripomenuli zákazníkom, ktorý už navštívili webovú stránku podniku.

6. Rozvozové aplikácie (Bistro.sk, Wolt)

Rozvozové aplikácie sú perfektná príležitosť pre podniky, ktoré ešte nemajú rozbehnutý rozvoz, aplikácia sprostredkuje reštaurácii nové objednávky a mnohé aplikácie napr. Wolt a Bistro.sk poskytnú aj vlastných ľudí na rozvoz jedál.

7. Blogy a PR články.

Reštaurácia môže zaujať nových zákazníkov cez vlastné blogy alebo platené PR články na iných weboch.

Blogy na vlastnej stránke ak sa do nich integrujú vyhľadávanie slova  výrazne zlepšia SEO – vyhladavanosť webu na vybrané kľúčové slova.

PR články na na externých weboch okrem propagovania reštaurácie majú ešte výhodu aj, že zo zaplateného článku môže mať spätný odkaz na svoj web a zlepšiť  Link building (dôveryhodnosť stránky pre vyhľadávače)

Tieto jednotlivé kroky pomôžu reštaurácií aj po Corona kríze keď budú mať tvorené svoje interiérové prevádzky otvorené.

 

Autor: Lukáš SC (autor pracuje v poisťovni ako SEO špecialista)

Ak potrebujete pomôcť s marketingom tak napíšte na info@akopodnikat.eu alebo vyplňte kontaktný formulár: