hodnota bitcoinu
Spread the love

Je Bitcoin a ďalšie kryptomeny iba podvod?

 

Neberte ten nadpis doslova Bitcoin určite to podvod nie je,  je to oficiálne obchodovateľná „komodita“, aj keď hodnota kryptomien sa neodvíja od žiadne reálnej hodnoty ktorú by zobrazovala.

 

Keď to porovnáme z akciami firiem, hodnota akcií obchodovateľných spoločnosti z dlhodobého hľadiska sa odvíja od skutočnej hodnoty firmy ( obrat, zisk, značka, majetok spoločnosti a potenciál rastu). Hodnota komodít ropa, kovy, obilie, zemný plyn sa z dlhodobého hľadiska odvíja od reálneho dopytu v spotrebe týchto komodít. Občas sa aj na akciovom a komoditnom trhu objavia nejaké nafúknuté bubliny ale tie po určitom čase vždy spľasnú.

Obchodovanie s kryptomenami by sme mohli prirovnať k Forexu – obchodovanie s oficiálnymi menami štátov a spoločenstiev ako eurozóny. Hodnota oficiálnych mien tiež sa neodvíja od niečoho reálneho, proste sa tak stanovila obchodovaním na burze ale narozdiel od kryptomien ich vývoj sa dá predpovedať podľa stavu a vývoja ekonomiky daných krajín, opatreniach vlády a monetárnej politiky centrálnej banky.

Bude hodnota Bitcoinu stúpať alebo klesať?

Podľa môjho názoru hodnota Bitcoinu aj ďalších najväčších kryptomien bude s dlhodobého hľadiska klesať, to ukazuje aj vývoj posledných pár mesiacov ale to je iba môj osobný názor lebo vývoj kryptomien asi nevie nikto predpovedať.

To dokazuje aj vývoj Bitcoinu za posledné dva roky stúpal a klesal, niekoľko násobne viac krát zmenil svoju hodnotu.

Má Bitcoin potenciál rasť?

Podľa mňa táto kryptomena svoj vrchol dosiahla, keď sa okolo nej nafúkla mediálna bublina a jeho  hodnota bola okolo 20 tisíc dolárov, vtedy po mediálnom ošiali začali nakupovať mnohé investičné fondy Bitcoin do svojho portfólia a keď prudko stúpol dopyt tak vyletela aj jeho cena. Keď tento mediálny ošiaľ opadol tak jeho cena prudko klesla.

Cena Bitcoinu tým, že nevyjadruje žiadnu reálnu hodnotu tak je veľmi závislá od správania a nálady a dôvery investorov voči tejto kryptomene, preto aj jeho hodnota občas tak prudko skáče

 

kniha bitcoin a tu druzi

 

Viacero uznávaných ekonómov tvrdí, že onedlho príde veľká finančná kríza, počas krízy investori sťahujú kapitál práve z akcií a investujú ich do alternatívnych investícií ako sú napríklad zlato alebo striebro. Môže sa stáť, že časť investorov použije práve kryptomeny ako alternatívne uloženie peňazí a potom by začala hodnota kryptomien opäť prudko rásť.

 

bitcoin platidlo

 

Môže sa stať Bitcoin oficiálnym platidlom?

Toto veľmi nepredpokladám, lebo hodnota Bitcoinu a ďalších kryptomien prudko skáče a predstavte si, že by ste mali úver, ceny alebo úspory Bitcoinu a zo dna na deň by splátka úveru, ceny potravín by boli dvojnásobne alebo reálna hodnota vašich úspor by padla na tretinu.

Štáty preto majú centrálne banky, ktoré svojou monetárnou politikou stabilizujú hodnotu svojich oficiálnych mien aby neboli až také veľké výkyvy.

 

Niektoré e-shopy ako napríklad Alza umožňujú platbu v kryptomenách ale ceny sú stále v eurách a Alza pri platbe iba prepočíta cenu tovarov do Bitcoinou s pre vás nevýhodným kurzom.

Tiež nepredpokladám, že by nejaký štát uznal nejakú kryptomenu ako oficiálne alternatívne platidlo, lebo platby kryptomenami sú anonymné a veľmi ťažko sa vystopujú, čiže by dochádzalo k väčším daňovým únikom a štát by prichádzal o peniaze. Skôr predpokladám, že štáty začnú proti kryptomenám bojovať ako už začali v USA.

Možno nejaký malý štát typu Monaco, Andora, San Maríno v rámci reklamy by mohli kryptomeny prijať ako alternatívne platidlo ale to tiež je asi veľmi  málo reálne.

Predpokladám, že Bitcoin sa stane ako alternatívne platidlo medzi úzkou skupinou krypto-fanúšikov ale všetko sa ukáže časom.

 

Využitie Bitcoinu a ďalších kryptomien v ilegálnom obchode

Bitcoin a ostatné kryptomeny sú veľmi populárne vďaka svojej anonymite v ilegálnom obchode, možno si niektorý pamätáte na vírus krypto-locker ktorý zablokoval obeti dáta v počítači a pýtal výkupne práve v Bitcoinoch.

Alebo keď navštívite Deep web alebo jeho temnú časť Dark Web tak za nelegálny tovar alebo  služby sa platí Bitcoinom.

 

Bitcoin a ďalšie kryptomeny určite majú potenciál a svoju budúcnosť ale ich reálne využitie sa uvidí časom.

 

Aktuálnu cenu Bitcoinu nájdete tu