su kryptomeny bublina
Spread the love

 

Už dlhšie sledujem na internete aj médiách odborné ale aj amatérske diskusie, či kryptomeny sú iba bublina alebo majú aj nejakú skutočnú hodnotu. Prvé kryptomeny vznikli okolo roku 2009 ale vtedy ich nakupovalo a ťažilo iba zopár nadšencov ale posledné dva roky sa im sa im začali viacej venovať média a veľký investori. Kryptomeny  zažili prudký rast a hlavne Bitcoin.

Treba si uvedomiť jednu vec , že hodnota kryptomien sa neodvíja od nejakej reálnej hodnoty ale je to čisto o tom aký záujem majú investori o kryptomeny. Keď bola mediána bublina ohľadom Bitcoinu a ďalších kryptomien tak  veľký investori začali nakupovať kryptomeny a dopyt bol väčší ako ponuka tak hodnota kryptomien prudko rástla. Keď tento ošiaľ opadol tak sa radovo najväčšie kryptomeny prudko prepadli (hlavne Bitcoin).

Keď si pozrieme vývoj kryptomien za posledné 4 mesiace tak väčšina z nich stráca na hodnote.

Napríklad hodnota akcii firiem z dlhodobého hľadiska sa odvíja od reálnej hodnoty spoločnosti (majetok, tržby, zisk, značka, vízia do budúcnosti) a investorom sú vo vyplácane aj dividendy zisku, cena komodít sa tiež odvíja od reálneho dopytu v potravinárstve, výrobe alebo spotrebe (ropa, zemný plyn, obilie, kovy).

Mnoho nadšencov porovnáva kryptomeny s reálnym menami krajín, alebo spoločenstiev ako napr. Eurozóna. Ale treba si uvedomiť, že hodnota meny sa dlhodobo odvíja od stavu krajiny a politiky centrálnej banky.  Keď ekonomika danej krajiny ma problém tak banka začne kvantitatívne uvoľňovanie aby znížila hodnotu meny a podporila export tovarov z krajiny a zas keď sa ekonomika prehrieva tak zas centrálna banka sťahuje peniaze z obehu aby zvýšila hodnotu meny.

 

Prečo Bitcoin je iba bublina?

Bitcoin zažil za posledné roky veľmi turbulentné časy, jeho hodnota vystúpala na takmer 20 000 euro za 1 Bitcoin a následne behom krátkeho obdobia sa prepadol na 6000 euro. Jeho hodnota prudko skáče od záujmu investorov a neodvíja sa od ničoho reálneho ani nič reálne nevyjadruje. Sú to vlastne iba uložene údaje, že niekoľko jednotiek niečoho virtuálneho niekto vlastní.  Ak opadne záujem investorov  o danú kryptomenu tak dlhodobého hľadiska môže veľmi prudko klesnúť, lebo danú kryptomenu ľudia k svojmu životu  reálne nepotrebujú. Čím ďalej vznikanú nové kryptomeny a kapitál ľudí čo investujú do kryptomien sa bude prerozdeľovať.

S najväčšou pravdepodobnosťou hodnota Bitcoinu bude klesať.  Lebo je nereálne aby jedna jednotka niečoho virtuálneho mala hodnotu okolo 6 000  euro, je to spôsobené iba mediálnou bublinou.

A ak chcete zarobiť na kryptomenách tak investujte do nejakých nových, ktoré majú nejaký potenciál Bitcoin s najväčšou pravdepodobnosťou ma už svoju najväčšiu slávu za sebou.

 

platenbie bitcoinom

 

Mnoho mojich kamarátov, čo chceli investovať do Bitcoinu akurát vtedy, keď jeho hodnota prudko stúpala k 20 000  euro /1 Bitcoin  sa ma pýtali čo si o tom myslím, som im povedal, že s najväčšou pravdepodobnosťou je to iba mediálna bublina a ešte to bude chvíľu stúpať a potom s najväčšou pravdepodobnosťou to prudko klesne a tak sa aj stalo, na Bitcointe sa dalo zarobiť ak ste ho nakúpili alebo ťažili na začiatku predtým ako sa mu takto začali venovať média a na vrchole bubliny ho predali. Mnoho ľudí sa takto vďaka Bitcoinu stali dolárovými milionármi.

 

Prečo nemôžu kryptomeny nahradiť peniaze?

Mnoho nadšencov kryptomien vraví, že kryptomeny nahradia peniaze a už sa bude platiť iba kryptomenami. Niektorý ekonómovia tvrdia, že aby sa niečo mohlo stať platidlom tak najprv sa musí stať z toho bublina to Bitcoin a ďalšie kryptomeny spĺňajú. Treba si však uvedomiť, že štáty majú centrálne banky, ktoré sa snažia svoju menu stabilizovať aby nenastávali veľké výkyvy jej hodnoty.

Príklad:  Zobrali pôžičku nie v eurách ale v Bitcoinoch, jeho hodnota behom par mesiacov vyrástla niekoľko násobne a potom sa prepadla na polovicu. Teraz si predstavte, že behom týždňa by ste banke dlžili dvojnásobok hodnoty reálneho dlhu a takto vám lietali splátky banke, výplata a ceny v obchodoch asi by vás drblo. Lebo by ste nemohli efektívne hospodáriť s peniazmi a nevedeli by ste čo vás zajtra čaká.

Síce sa dá platiť kryptomenami  v niektorých e-shopoch ako Alza.sk ale ceny sú tam normálne v eurách a iba vymôžete zaplatiť Bitcoinom a e-shop vám to prepočíta eura na Bitcoiny podľa aktuálneho kurzu, dá vám tam aj spredovi poplatok (kurz bude pre vás nevýhodnejší) v konečnom dôsledku tovar vás bude stáť o trochu viac ako by ste platili peniazmi.

Kryptomeny ako platidlo sa vďaka svojej anonymite najviac používajú  na čiernom trhu a na DEEP WEBE (na internetové platby za nelegálne veci).

Pri platbe kryptomenami ste ťažšie vystopovateľný ako pri bankových prevodoch, čiže vám poskytujú väčšiu anonymitu, váš účet nie je pod vaším menom ale pod ID číslom.

Kompletnú knihu o Bitcoinoch a ďalších kryptomenách nájdete tu

 

Ohľadom konzultácií a prednášok o Bitcoine alebo ďalších kryptomenách píšte na info@akopodnikat.eu alebo vyplňte kontaktný formulár 

 

  • Článok má iba informatívny charakter a môže obsahovať subjektívny názor autora