minimálna mzda
Spread the love

Zvýšenie minimálnej mzdy k roku 2019

 

Slovenská vláda schválila zvýšenie minimálnej mzdy na sumu 520 euro, čiže sa zvýši o 40 euro, čo znamená 8,33% zvýšenie minimálnej mzdy.

 

Minimálna mzda od 1. 1. 2019

Pri určení sumy zvýšenia minimálnej mzdy sa musia dohodnúť zástupcovia zamestnávateľov a odborov, ak nedôjde k dohode tak výšku minimálnej mzdy určí Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Minimálna mzda by mala teoretický slúžiť na ochranu zamestnancov ale mnoho krát keď jej výška nezodpovedá stavu ekonomiky tak spôsobuje zvyšovanie nezamestnanosti. Mnoho firiem v chudobnejších regiónoch pri zvyšovaní minimálnej mzdy rušia svoje prevádzky lebo sa im to z ekonomických dôvodov neoplatí.

 

Nová schválená suma hrubej minimálnej mzdy je 520 eur Keď odčítame 19 % dane z príjmu a odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne, tak bude výška čistej minimálnej mzdy okolo 430 eur.

Výška mesačnej minimálnej mzdy zavisi aj podľa príslušneho stupeňa náročnosti pracovného miesta.

Uvidíme, čo nám zvýšenie minimálnej mzdy prinesie, či to náhodou nespôsobí zvýšenie nezamestnanosti v chudobnejších regiónoch východného a stredného Slovenska.

 

Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou  vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií alebo potrebujete poradiť ohľadom vášho podnikania? Viac info nájdete tu

 

  • (článok ma iba informatívny charakter, administrator a ani autor článku nezodpovedajú za presnosť informácií )

 

 

Zdroj info: www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/3882/category/zakonne-povinnosti-podnikatela/article/minimalna-mzda-2019.xhtml