botcoint, Ethereum
Spread the love

Kryptomena je nový typ digitálnej meny alebo elektronických peňazí, ktoré sa dajú zameniť za peniaze podľa aktuálneho kurzu  alebo môžete týmito kryptomenami platiť v určených obchodoch (napr. alza.sk) . Istá komunita ľudí ich považuje za novodobý druh meny / peňazí. Z hľadiska zákona a daní na Slovensku nejde o menu, ale o vec.  Tieto peniaze sú vytvorené elektronicky. Kryptomena sa opiera o asymetrickú kryptografiu, tj. šifrovanie, šifrovanie digitálnych podpisov jednotlivých prevodov, peer-to-peer siete a decentralizácia. Jedna y prvých kryptomien a hlavne najrozšírenejšia je Bitcoin.

 

Vlastnosti kryptomien:

Decentralizácia – nemá žiadnu centrálnu autoritu, žiadnu centrálnu banku. Menu nejde kontrolovať vládou alebo inými inštitúciami. Čo ma za dôsledok prudké kolísanie hodnoty kryptomien.

Celosvetová a nepozná hranice – je možné ihneď poslať na druhý koniec sveta, rovnako ako k osobe, ktorá sa nachádza v bezprostrednej blízkosti.

Neprelomiteľná – silné šifrovanie zaručuje nepreložiteľnosť.
(Pseudo) anonymné – S transakciou nie sú spojené žiadne osobné a citlivé údaje.

Transparentnosť – je plne transparentná verejnou databázou nazvanou blokovacia značka, ktorá ukazuje všetky prebehnuté transakcie v sieti. Nemôže tak prísť k podvodu.

 

kryptomeny

 

Blockchain

Charakteristikou kryptomeny je blockchain, ktorý zabezpečuje nepopierateľnosť transakcií, ale za predpokladu zabezpečenia dostatočnej decentralizácie jeho veriteľov. Na základe jedného z niekoľkých typov overovacích protokolov sa následne vytvoria bloky, ktoré obsahujú všetky transakcie za obdobie od vygenerovania bloku predchádzajúceho. Bloky vzniká obvykle v pravidelných časových intervaloch. Všetky bloky musia byť dohodnuté všetkými verifikátormi, a ak sa tak stane, blok sa zaradí do reťazca blokov nazvaného blockchain (reťazec blokov). Ak sa do bloku zablokuje blokovanie, nemožno ho modifikovať za normálnych okolností. Všetky informácie, ktoré obsahujú, už budú obsahovať navždy. U niektorých kryptometrov dochádza pri vygenerovaní bloku k vzniku nových digitálnych mincí. Vytvorené digitálne mince slúžia ako odmena pre veriteľa, bez ktorej blokchain nemôže fungovať.

 

Blockchain je vlastne vzájomne zdieľaná databáza všetkých transakcií, čo zabraňuje podvodom. Modifikovať ho možno len v prípade, keď používateľ vlastní nadpolovičnú výkonnosť celej siete. Celou blokchainovú databázu je možné vidieť napr. na stránkach blockchain.info.

 

Kde kúpiť kryptomeny

Bitcoin a ďalšie kryptomeny  môžete kúpiť na výmenných alebo burzových obchodoch. V zmenárni kupuje zákazník od obchodníka za vopred definovaný výmenný kurz, a opačne. Na bitkoinových burzách nakupuje bitcoin od ľudí a konečná cena je definovaná ponukou a dopytom. Zmenárne majú tu výhodu, že nie je verifikovaný zákazníkom na burze. Na Slovensku a v Čechách funguje internetová zmenáreň Simplecoin a burzI Coinmate a Coingi. Ďalšou možnosťou je nákup Bitcointu a iných kryptomien za hotovosť, k tomuto nákupu slúžia tzv. bitcoinmaty.


Kryptomeny a kriminalita

Vďaka anonymite, ktorú kryptomeny svojím vlastníkom a platcom zaručujú,  ich začal pomerne často  začali využívať na platby  v organizovanom zločine. Sú veľmi ľahko použiteľné na korupciu, daňové podvody alebo financovanie nelegálnych činností, napr. terorizmu, únosov, vydieranie atď. Jednou takou neoprávnenou činnosťou predstavil známy ilegálny server Silk Road, na ktorom sa dali obchodovať so všetkými mysliteľnými drogami, zbraňami a ďalšími konverznými tovarmi alebo pred pár rokmi celkom rozšírený počítačový vírus /  malware CryptoLocker ktorý Vám zašifroval všetky dáta vo Vašom počítači a žiadal od vás za odšifrovanie dát výkupne v Bitcointoch.

 

Zoznam kryptomien

Momentálne už existuje viac ako 1300 kryptomien.

Najznámejšie kryptomeny sú:

Bitcoin, Ethereum, Bitcoin cash, Ripple, Litecoin, Dash, NEO, Monero, NEM, Ethereum Classic, IOTA, QTUM, OmiseGO, Lisk, Zcash, EOS, Cardano, Hshare, Tether, Stellar Lumens, BitConnect, Waves

 

Kompletnú knihu o Bitcoinoch a ďalších kryptomenách nájdete tu

 

Ohľadom konzultácií a prednášok o Bitcoine alebo ďalších kryptomenách píšte na info@akopodnikat.eu alebo vyplňte kontaktný formulár