začšiatky podnikania
Spread the love

Chcete začať podnikať a časom si rozbehnúť úspešný  vlastný biznis?

Možno máte už  super nápad, alebo ste len fascinovaní myšlienkou založenia vlastnej firmy. Ste ochotní vziať na seba nejaké riziká, ako napríklad opustenie vašej súčasnej práce, prísť o istý pravidelný príjem, zamestnanecké benefity a ste ochotný investovať vlastný čas a finančný kapitál bez istých výsledkov? Ale existuje najčastejšia logická  prekážka takmer všetkých začínajúcich podnikateľov, ktorá mnohých zastaví a to ak nemáte dostatok vlastného kapitálu na rozbehnutie vlastného podnikania.

Zo začiatku to vyzerá ako dosť veľký problém, ale nedostatok osobného kapitálu by vás nemal zastaviť v tom, aby ste naplnili svoje sny. Dá sa začať podnikať aj s takmer nulovým kapitálom, stačí na to trochu šikovnosti a kreativity.

Prečo podnik potrebuje na začiatku peniaze

Po prvé, už na založenie firmy potrebujete peniaze na zaplatenie poplatkov úradom, potom licencie a rôzne povolenia (záleží to od druhu podnikania), náklady na zriadenie kancelárie,  poplatky za internet, mzdy  zamestnancov, nákup tovaru, bežné prevádzkové náklady a aby firma neskončila hneď pri prvých problémoch tak musí mať aspoň nejaký disponibilný kapitál.

A na začiatku pokiaľ Váš biznis nezačne zarábať tak musíte počítať z čoho budete financovať vaše osobné životné náklady.

 

ako ziskať kapital na podnikanie

Ako začať podnikať bez potrebného kapitálu:

1. Začať podnikať v malom (small business) a s nízkymi nákladmi

Ak nemáte takmer žiadny kapitál tak môžete začať podnikať v malom ako živnostník bez zamestnancov a pracovať z domu tým ušetrite množstvo peňazí za nájom kancelárie a vaše počiatočné náklady sa výrazne znížia. Na začiatku podnikania môžete pracovať na svojom domácom počítači jazdiť na starom aute, nové vybavenie si kúpite až keď vám vaše podnikanie na to zarobí.

 

Existuje niekoľko nákladov, ktorým sa však nebude dať vyhnú.  Licenčné poplatky a poplatky za právne služby vám vrátia späť, aj keď znižujete všetko ostatné. Podľa SBA mnohé mikropodniky začínajú na menej ako 3000 dolárov a domáce franchisingy môžu byť spustené len za 1000 dolárov.

 

2. Začať biznis popri zamestnaní

Druhá možnosť vyvoláva myšlienku „zahrievania“ pre vaše podnikanie. Namiesto toho, aby ste sa dostali priamo do plnohodnotného obchodného režimu, začnete len so základmi.  Popri práci môžete spustiť vo voľnom čase blog a jednu službu výklenku, čím by ste znížili svoj rozsah, publikum a váš zisk, aby ste investovali do  hlavného štartu biznisu. Ak môžete začať ako samostatne zárobkovo činná osoba, vyhnite sa niektorým z najväčších počiatočných nákladov (a zjednodušte si aj daňovú situáciu). Na fakturovanie využite nejaký free fakturovací software.

Po postupne ako bude biznis narastať a vy budete z jeho zisku ho pomaly rozvíjať

 

3. Zožeňte si investora

Treťou možnosťou je získať finančné prostriedky z vonkajších zdrojov. Zaoberal som sa svetom financovania počiatočných aktivít v niekoľkých rozdielnych kusoch, takže sa nedostanem do detailov, ale viem, že existujú desiatky potenciálnych spôsobov, ako získať kapitál – aj keď nemáte toľko. Tu je len niekoľko potenciálnych zdrojov pre vás:

 

Zohnať kapitál od rodiny, priateľov

Priatelia a rodina. Nevylučujte možnosť získať pomoc od priateľov a rodiny, aj keď musíte zdieľať kapitál dohromady z viacerých zdrojov.

 

Biznis angel

Angel investori. Anjeli investori sú bohatí jedinci, ktorí podporujú podnikateľské nápady skoro vo svojom vzniku. Zvyčajne investujú do čiastočného vlastníctva spoločnosti, čo je obetou, ktorá stojí za zváženie.

 

Vencure capital

Rizikový kapitál. Venture kapitalisti sú ako anjelskí investori, ale zvyčajne majú partnerstvá alebo organizácie a majú tendenciu vyhľadávať podniky, ktoré už existujú.

Crowdfunding

Crowdfunding. Je to z nejakého dôvodu populárne: s dobrým nápadom a dostatkom práce môžete získať finančné prostriedky takmer na čokoľvek.

Najznámejšie Crowdfundingové portály sú www.kickstarter.com a https://www.indiegogo.com.

Pomocou Crowdfundingovej kampane získate prvých zákazníkov, potrebný kapitál na začatie výroby alebo distribúcie a hlavne spropagujete váš produkt /službu.

Štátna dotácia na rozbeh podnikania

Štátne dotácie a pôžičky. Small Business Administration (a niekoľko štátnych a miestnych vládnych agentúr) existujú výlučne na pomoc pri raste malých podnikov. Mnohé ponúkajú úvery a granty, ktoré vám pomôžu začať.

Na Slovensku môžete ako začínajúci živnostník získať štátnu dotáciu na rozbeh vášho podnikania, ak ste boli registrovaný na úrade práce ako nezamestnaný minimálne 6 mesiacov. Jej výška závisi od percentuálnej nezamestnanosti v danom okrese.

 

Bankové úvery pre začianajúcich podnikateľov

Už v dnešnej dobe banky majú programy pomocou ktorých môžu aj začínajúce firmy získať úver na zaujímavý a dobre prepracovaný biznis plán

 

Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou  vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií? Viac info nájdete tu

 

  • (článok ma iba informatívny charakter, administrator a ani autor článku nezodpovedajú za presnosť informácií )