balkansky migranti
Spread the love

Ekonomické výhody a nevýhody migrantov pre Slovensko

 

Na Slovensku už je pomaly alergia, keď niekto povie slovo migrant alebo imigrant, ale väčšina z nás si neuvedomuje, že v budúcnosti ich nutne budeme potrebovať. Ako povedal v rozhovoroch pre viaceré média bývali minister financií Ivan Mikloš, na Slovensku máme veľmi zlu demografickú krivku Slováci sa čim ďalej viac dožívajú a klesá pôrodnosť. Čiže na našich dôchodcov nebude mať kto robiť.

A tento fakt ešte podporuje, aj to, že kvôli zlej ekonomickej a korupčnej politike súčasnej vlády mnoho šikovných Slovákov odchádza za prácou alebo štúdiom do Čiech alebo ďalej do zahraničia. Mnohý títo študenti sa po ukončení školí už naspäť na Slovensko nevráti. Čiže vláda ak nebude chcieť aby ľudia pracovali až do smrti alebo aby dôchodky neboli iba vo výške zákonného životného minima tak bude musieť prijať veľké množstvo migrantov zo zahraničia aby pracovali na našich dôchodcov.

 

Ale primanie migrantov má aj negatívne dôsledky pre Slovensku ekonomiku.

Obsadzujú štátom dotované pracovné miesta,  mnoho migrantov zo Srbska, Bosny alebo Ukrajiny pracuje v zahraničných fabrikách, ktoré dostali daňové prázdniny a investičné vládne stimuly za to, že vytvoria nové pracovné miesta. Ale tieto fabriky miesto slovenských občanov zamestnávajú migrantov z mimo európskej únie za štátne peniaze, zatiaľ čo na východnom a strednom Slovensku je vysoká nezamestnanosť. A treba sa spýtať vlády prečo dáva daňové prázdniny a investičné stimuly za vytvorenie nových pracovným miest firmám, ktoré stavajú fabriku v regióne kde je veľmi nízka nezamestnanosť a už súčasne firmy tam majú problém zháňať nových pracovníkov?

Nezvyšujú sa platy na Slovensku

Firmy keď majú problém nájsť nových pracovníkov za ponúkanú mzdu tak za normálnych okolnosti by museli zvyšovať platy aby motivovali uchádzačov o zamestnanie ísť pracovať k ním. Ale na Slovensku firmy, ktoré dostali vládne stimuly, tak miesto zvyšovania platov  zamestnávajú za ešte menšie mzdy ľudí z Ukrajiny alebo Balkánu. A mnoho krát aj nelegálne cez „pofidérne“ agentúry.

Odliv kapitálu zo Slovenska

Mnoho migrantov z Balkánu a Ukrajiny k nám nechodia žiť s rodinami ale chodia sem iba pracovať aby uživili svoje rodiny, ktoré ostali doma. Čiže takmer celú výplatu posielajú svojej rodine do domovskej krajiny. Z ekonomického hľadiska nastáva odliv kapitálu zo Slovenska a znižuje sa tým obeh peňazí v Slovenskej ekonomike. Ciel každého štátu je aby čo najmenej kapitálu sa vyžalo do hraničia a čo najviac dovážalo.

 

Slovensko sa mení na výrobnú linku a lacnú pracovnú silu Európskej únie.

Na Slovensko vo väčšine nechodia vzdelaný migranti a odborníci, aby tu podporili výskum a vývoj, ktorý by posunul túto krajinu ďalej. Drvivá väčšina migrantov chodí na Slovensku otročiť do fabriky za menej ako priemerne ponúkanú mzdu.

Číže vzdelaných a šikovných Slovákov táto vláda svojou zlou a „korupčnou“ politikou vyženie do zahraničia a dovezie sem množstvo nevzdelaných muklov, čo idú otrčiť do fabrík.
Ako ja proti príchodu migrantov nič nemám ale mali by sme primať iba tých vzdelaných alebo ktorý sú odborníci vo svojej oblasti aby našej krajine dali pridanú hodnotu.

A nie čo sa tu deje, že príde sem zahraničný investor a postavy fabriku na západnom Slovensku kde je nízka nezamestnanosť a je tam problém zohnať nových zamestnancov. Slovenská vláda mu da ešte k tomu daňové prázdny a investičné stimuly a miesto toho aby zamestnal slovenských občanov tak zoberie migrantov za menšie mzdy a odôvodni to, že nevedel zohnať zamestnancov. Čiže na štátom dotovaných miestach pracujú Balkánci a Ukrajinci, zatiaľ čo Slováci na strednom a východnom Slovensku si nevedia nájsť serióznu prácu.

Súkromná firma, ktorá platí normálne dane a nepoberá žiadne investičné stimuly a dotácie od štátu tak nech kľudne zamestnáva migrantov ak jej to vyhovuje , je to v poriadku a ma na to plné právo lebo sú to jej vlastné peniaze

 

Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou  vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií? Viac info nájdete tu

 

  • článok je iba vlastný názor autora