Spread the love

 

Moje prvé skúsenosti zo systémom MLM (multi level marketing) a finančným poradenstvom boli keď, som mal 16 rokov,  na môj inzerát (hľadám brigádu) na pracovnom portáli Profesia sa mi ozval nejaký pán s trnavským nárečím, že či hľadám veľmi dobre platenú brigádu,  ja som súhlasil a on mi povedal termín stretnutia v kaviarni.

 

V kaviarni mi vyprával rozprávky, že môžem byť manažér, riadiť svoj vlastný tím a  mať drahé auto, teraz sa na tých báchorkách smejem ale vtedy som bol iba sprostý  16 ročný teenager.

Zavolal ma na školenie do Hotela Lux v Banskej Bystrici za ktoré som musel zaplatiť 200 slovenských korún (vraj kvôli tomu, že tam bol obed).

 

Prvá polka školenia bola veľmi zaujímavá vystúpili tam podnikatelia aj Biznis Angel tam rozprával o investovaní do startupov, veľmi ma to bavilo lebo už od malička som sa zajímal o podnikanie ale prudký zlom nastal v druhej časti školenia, najprv začali ukazovať obrázky drahých aut, ktoré môžeme od spoločnosti za body dostať aké prímy môžeme dosahovať  pokračovali prednáškami  o systéme MLM a o finančnom sprostredkovaní. U mňa nastalo obrovské sklamanie lebo už aj ako blbému 16 ročnému chalanovi mi doplo, že tu niečo nesedí a zjavne tu ide iba o oblbovanie ľudí. A veľmi mi to pripomínalo pyramídovú hru.

 

Keď som chcel  po skončení prednášky ihneď odisť tak ma ten chlapík, ktorý ma zavolal na školenie zadržal a násilne ma držal v hotely pokiaľ mu nedám aspoň 10 kontaktov na svojich známych a aby som im zavolal dohodol mu stretnutie s nimi a to som pravdaže nechcel lebo svoju rodinu si vážim a nechcem im dohadzovať stretnutie s takýmito podvodníkmi.

 

V 16tich som bol malý, chudý a hanblivý chalan, čiže som sa mu nemal veľmi ako vzoprieť, tak som tajne napísal SMSku ocovi aby po mňa došiel, že mi nechcú dovoliť odísť. Do 20 minút otec došiel a típek už pred ocom zmäkol a pustil ma.

Moje skúsenosti so spoločnosťou OVB Allfinanz Slovensko

Potom som mal už do vysokej školy od MLM a finančného poradenstva pokoj. Keď som nastúpil na Bankový inštitút, tak na škole ma začali spolužiaci otravovať s MLM a vačšina z nich robila pre OVB Allfinanz Slovensko

Po dlhom otravovaní ma niektorý spolužiaci presvedčili aby  som navštívil školenia, chcel som sa o tom viac dozvedieť aby som si spravil na to svoj vlastný názor.

Najviac vtipné boli školenia  OVB Allfinanz Slovensko, mi to tam pripadalo, že tam vôbec nejde o to aby pomáhali klientom ohľadom financií a celé finančné poradenstvo bolo iba o tom aby sa čo najrýchlejšie dostali k províziám od poisťovní.

Verbovali tam každého, kto mal ochotu si rýchlo zarobiť, nezaujímali sa o to či adepti majú aspoň nejaké vedomosti ohľadom financií.

Na školeniach sa vôbec nevzdelávalo ohľadom financií ale mali skôr motivačný charakter a hlavne kládli dôraz na to aby naučili dotlačiť klienta k podpisu zmluvy.

A hlavne učili nových finančných poradcov aby tlačili klientom produkt Kapitálové životné poistenie a nezaujímali sa o to či klient  daný produkt potrebuje (z tohoto produktu je najväčšia provízia).

 

Frázy finančných poradcov:

„môžeš mať vlastnú firmu vo firme“

„rozbieham vlastný biznis a budujem si svoj tím“

„vidím v tebe potenciál a chcem s tebou rozbiehať biznis“

„buduješ si svoj tím a vlastný pasívny príjem“

 

Ale asi najfikanejší systém zvolila spoločnosť Akadémia finančnej gramotnosti. Oslovil ma  o rok starší kamarát,  ktorý tiež študoval na Bankovom inštitúte.

Začal mi rozprávať,  že je lektor a venuje mimoškolskému vzdelávaniu, koučingu a finančnej gramotnosti. Keďže viem, že vzdelanie školách je o ničom tak som sa  veľa vzdelával sám, čiže mňa a jedného môjho kamaráta to zaujalo a chcel som vedieť o čo ide. Za prvú prednášku sa platilo 50 euro ale ani to nás neodradilo.  Prvá polka prednášky bola zaujímavá,  rozprávali o vzdelávaní podnikaní ale druha polka začali hovoriť o tom čo robia , bolo to ponúkanie finančných produktov cez MLM, skoro ma drblo stoho za akú kravinu som vyhodil 50 euro, ale za blbosť sa platí.

 

Dúfam posledná moja skúsenosť s touto spoločnosťou OVB Allfinanz Slovensko bola keď, stretol na autobusovej zastávke kamarátku, ktorú som dlho nevidel a vraví mi, že chce so mnou pokeckať ale teraz nemá čas a mám dôjsť k nej na firmu, cez FB mi napísala adresu a termín kedy mám dôjsť. Nechápal som tomu ale došiel som tam, keď som prišiel pred budovu a vidím nápis OVB už som vedel o čo ide a si vravím, keď som jej to sľúbil tak si to odtrpím.

Najvtipnejšie bolo keď baba bez ekonomického vzdelania, ktorá robila finančné poradenstvo dokopy 2 mesiace a predtým dokladala tovar v Tescu ma začala poučovať o financiách (ja som mal vtedy bakalára s Bankového inštitútu a študoval som inžiniera na Ekonomickej fakulte UMB).

Som sa pobavil poďakoval jej a odišiel.

 

V čom vidím základný problém finančného poradenstva / sprostredkovania na Slovensku je, že na vykonávanie tejto činnosti nepotrebujete žiadne ekonomické stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie. Potom je to ako by Vám vyučený kuchár išiel na dome zapájať elektriku.

 

Multi level marketing (MLM systém) mi veľmi pripomína pyramídový systém,  aby ste mohli doňho stúpiť, väčšinou musíte kúpiť nejaký produkt, službu alebo podpísať nejakú „výhodnú“ zmluvu.

Na systéme najviac zarobia majitelia sprostredkovacej MLM firmy, potom ľudia na vrchu pyramídy, čim je človek nižšie tým je to preňho nevýhodnejšie lebo provízia z predaných produktov/zmlúv sa kráti a z toho sa financujú vyššie hierarchické štruktúry systému. Viac o MLM systéme nájdete tu

 

MLM systém a hlavne vo finančnom sprostredkovaní najviac  cieli na mladých ľudí a najmä na vysokoškolákov, lebo tí hľadajú nové príležitosti, potom sa snažia aby daný mladý človek dohodol spoločne stretnutie svojho sponzora (z danej sprostredkovateľskej spoločnosti)  z jeho rodinnými príslušníkmi nad 18 rokov  (rodičia, súrodenci, starý rodičia, krstný). Pomocou rodinného príslušníka  získa sponzor dôveru a začne rozprávať rodičom dieťaťa ako vidí v ich synovi/ dcére potenciál, že je šikovný/á a v tejto spoločnosti ma šancu rásť a tým, že podpíšu nejaký finančný produkt tak svojmu dieťaťu pomôžu v jeho/jej kariére a mnoho rodičov alebo rodinných príslušníkov toto práve obmäkčí.

Najčastejšie ponúkaný a najobľúbenejší produkt finančných sprostredkovateľov je Kapitálové životné poistenie lebo zaň majú finančný sprostredkovatelia najväčšie provízie.

 

Platba na kapitálové životné poistenie sa skladá z dvoch zložiek 1. čo ide na riziko 2. na šetrenie

Ale určitom období ( niekedy dokonca až 2 roky – záleží od poisťovacej zmluvy) ide šetriaca zložka na provízia finančnému sprostredkovateľovi.

 

POZOR: ak vám po rokoch napíše na FB alebo zavolá nejaký známi, (s ktorým ste nikdy sa nejako veľmi nestretávali) a pozve Vás na kávu alebo na pivo tak z najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o MLM.

 

 

POZOR – tento článok je iba môj subjektívny názor, zážitok z môjho osobného pohľadu na spoločnosť OVB a MLM systém, každá osoba môže mať rozličný názor na danú spoločnosť a MLM.

 

*článok ma iba informatývny charaker

 

Dokument o finančných poradcoch OVB (od českého autora)