Spread the love

Čo je to MLM?

Sieťový marketing, viac úrovňový marketing alebo multi-level marketing (MLM) je najrozšírenejšou formou odmeňovania distribútorov v priamom predaji. Táto marketingová stratégia, na rozdiel od tzv. Single-level marketingu je založená na tom, že predajcovia (distribútori) nie sú odmeňovaní len za výrobky, ktoré osobne predajú, ale získavajú aj podiel z predaja ostatných predajcov, ktorých do systému priviedli.

Sieťový marketing možno považovať za kombináciu priameho predaja a franšízingu. Výrobca alebo dodávateľ služieb či tovaru vytvára dodávateľské podmienky pre samostatné podnikanie svojich distribútorov. Tí na základe toho môžu sprostredkovať príležitosť stať sa distribútormi ďalším ľuďom, a tak vzniká viacúrovňová („multi-level“) odberateľská štruktúra (sieť). Väčšina distribútorov buduje svoju sieť predovšetkým na základe odporúčania ľuďom vo svojom okolí.

 

MLM systém sa využíva väčšinou vo finančnom sprostredkovaní, predaji zmlúv alebo „predražených“ produktov. Cena produktu musí zahŕňať okrem vysokej provízie osoby, ktorá   produkt predá  aj províziu pre celú  hierarchiu nad ňou v  MLM.

MLM systéme máte províziu aj s predaja predajcov ktorých do daného systému dotiahnete a ešte z nich majú príjem aj ty nad vami v hierarchií – nazývajú to pasívny príjem.

Multi level marketing vo väčšine prípadoch  mi veľmi pripomína pyramídový systém,  aby ste mohli doňho stúpiť, väčšinou musíte kúpiť nejaký produkt, službu alebo podpísať nejakú „výhodnú“ zmluvu.

 

MLM je postavený systém na primaní nových ľudí a hlavne na zneužívaní ich dôvery a  kontaktov na oslovovanie nových osôb.

MLM systém a hlavne vo finančnom sprostredkovaní najviac  cieli na mladých ľudí a najmä na vysokoškolákov, lebo tí hľadajú nové príležitosti, potom sa snažia aby daný mladý človek dohodol spoločne stretnutie svojho sponzora (z danej sprostredkovateľskej spoločnosti)  s jeho rodinnými príslušníkmi nad 18 rokov  (rodičia, súrodenci, starý rodičia, krstný). Pomocou rodinného príslušníka  získa sponzor dôveru a začne rozprávať rodičom dieťaťa ako vidí v ich synovi/ dcére potenciál, že je šikovný/á a v tejto spoločnosti ma šancu rásť a tým, že podpíšu nejaký finančný produkt tak svojmu dieťaťu pomôžu v jeho/jej kariére a mnoho rodičov alebo rodinných príslušníkov toto obmäkčí.

POZOR: ak vám po rokoch napíše na FB alebo zavolá nejaký známi, (s ktorým ste nikdy sa nejako veľmi nestretávali) a pozve Vás na kávu alebo na pivo tak z najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o MLM.

 

10 najväčších spoločnosti podľa obratu v Multi-level marketingu (MLM)

 1. Amway
 2. Avon
 3. Herbalife
 4. Mary Kay
 5. Vorwerk
 6. Natura
 7. Infinitus
 8. Tupperware
 9. Nu Skin
 10. JoyMain

(zdroj údajov Wikipedia.org)

Podiel produktových radov na celkových predajoch v priamom predaji v roku 2014:

Kategória: Podiel na celkových predajoch
Kosmetika a starostlivosť o telo 34%
Zdravie 29%
Domáce potreby a vybavenie domácnosti 13%
Oblečenie a doplnky 7%
Knihy, hračky, kancelárske potreby 3%
Pomôcky 3%
Finančné produkty 3%
Starostlivosť o domácnosť 2%
Home improvement 2%
Potraviny a nápoje 1%
Ostatné 3%

(zdroj tabulky Wikipedia.org)

 

 • Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou  vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií? Viac info nájdete tu

   

   

  • (článok ma iba informatívny charakter, administrator a ani autor článku nezodpovedajú za presnosť informácií )