Spread the love

 

Čas pre kohokoľvek, kto sa zaoberá obchodom a rozvíjaním firmy, predstavuje dôležitú veličinu. Najčastejšie nedostatkovú, s čím bojuje aj v čase, kedy sa iní venujú rodine a koníčkom. Avšak aj bežní ľudia, na ktorých nasadení a riadení nie sú závislí podriadení, bojujú o čas. Študenti šoférujúci s knihami na volante v čase skúškového obdobia nie sú ničím neobvyklým. Iní dobiehajú a naháňajú cez telefón prácu a kamkoľvek idú rýchlym krokom. V opačnom prípade môžu byť sami dobehnutí. Doménou doby je čas a spôsoby, ako oň bojovať sa líšia podľa miesta a našej pozície. Sú však miesta, kde ho neovplyvníme.

Time management s prekážkami

V osobnom živote, za ktorý môžeme považovať čas pred prácou a po nej, má každý svoj vlastný time management. Avšak aj ten môže naraziť na prekážky, ktoré nedokáže ovplyvniť. Zdržania niekedy nie sú celkom pod kontrolou človeka a predstavujú straty na inom fronte uponáhľaného bojového nasadenia. Najmä veľké mestá a cestné ťahy sa pasujú každý deň s dopravnými kolapsami a zlyhávaním dopravy. Čas, ktorý sa prakticky nedá na nič zmysluplné využiť a predstavuje zvyškový čas v rámci dňa, dobiehame najmä vďaka múdrym telefónom.
Inteligentné telefóny nám veľakrát dovolia vytvoriť si kanceláriu z akéhokoľvek miesta, kde sa práve nachádzame a máme pripojenie na internet. Využiť tak dopravné zápchy, ale pokojne napríklad aj čakanie v radoch, na obchodných stretnutiach, kedy sa naopak druhá strana zdržala v zápche, je len o vlastnom nastavení. Možnosti, ako takýto čas využiť, sú značne obmedzené aj tým, čo máme a nosievame pri sebe. Pri úspešnom pokuse sústrediť sa aj v prostredí verejnej dopravy a v zápchach je to skvelý čas na vytváranie poznámok. Už len spísanie zoznamu vecí, na ktoré nezabudnúť, vie nabudiť a upozorniť na možné nedostatky vo vlastnom plánovaní. Aj napriek tomu, že si zoznam už nikdy nemusíte prečítať. Pre niekoho však tento čas môže byť chvíľou na plnenie snov. Doslova.

Kniha, ktorá bola napísaná v zápchach

Zvláštny prípad využitia času v zápche je kniha Zastavený čas. Reaguje tak trochu na uponáhľanú dobu v ktorej hlavný hrdina nemá čas napraviť niekoľko chýb, krívd a splniť si svoje sny. Jednoducho preto, že žije celkom obyčajný život, kedy nemá nikdy na nič čas. To, že sa mu podarí zastaviť čas, nebol úmysel, ale náhoda, ktorú z počiatku vníma hlavná postava ako čin niekoho tam hore. Len postupne naberie odvahu vydať sa na dobrodružnú cestu po Slovensku. Na miesta, kde vôbec dokáže zastavený čas využiť.
Tomáš Najt, ktorý Zastavený čas napísal, na to využil všetok „zostatkový“ čas. Bez toho, aby niekto doma, v zamestnaní, alebo čo i len medzi priateľmi vedel, vznikal počas celého roka príbeh na mobile. Dnes má podobu eknihy a je v skutočnosti len prvou z trojice kníh, ktoré boli napísané rovnakým spôsobom. Na drobnej klávesnici s funkciou automatických opráv, s ktorou sa dá, podľa slov autora, naučiť žiť. Do písania sa pritom vrhol náhodou, pri zápiskoch krátkeho nápadu inšpirovaného snom. Čím viac sa k zápiskom vracal a vylepšoval ich, tým viac sa začal text podobať na celú knihu.

Cieľom bolo využiť prebytočný čas čo najlepšie

Postupne sa s knihou spájal jeden podstatný cieľ. Využiť na jej písanie výhradne len taký čas, ktorý bolo možné nazvať „zvyšný“. Bez ukrátenia blízkych o jeho spoločnosť, či zamestnávateľa o čo i len minútu presedenú v kuchynke. Výsledok mal byť dôkazom, že sa aj takýto čas dá využiť na splnenie si snov, ktoré iní odkladajú pre povinnosti. To isté hrozilo aj Tomášovi. Sen napísať poviedku, ktorá čitateľa prevedie poriadnym kusom Slovenska a dobro zvíťazí kurióznym spôsobom nad zlom, odkladal pridlho, než si ho príležitosť našla sama. Nepočítal zastávky, ktoré sa previezol. Len desať mesiacov, počas ktorých celé dielko vznikalo a pár dní, než text prešiel úpravou očami prekvapenej manželky.
Kuriózna kniha, ktorú nájdete v dobrých kníhkupectvách s ponukou elektronických kníh pod názvom Zastavený čas, je príkladom toho, že aj zápchy a zdržujúce prekážky počas vášho dňa môžu znamenať príležitosť na vznik niečoho zaujímavého. Zatelefonovať blízkym, nakresliť logo pre svoj startup, vytvoriť námet pre reklamu, alebo napísať celú knihu.

 

Knihu môžete kúpiť tu

 

 

Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou  vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií? Viac info nájdete tu

 

 

  • (článok ma iba informatívny charakter, administrator a ani autor článku nezodpovedajú za presnosť informácií )