Spread the love

Robert T. Kiyosaki- Bohatý otec, chudobný otec

Túto knižku som čítal keď som mal 16 rokov a úplne mi zmenila celé myslenie. Zrazu som zistil, že čo ma učili v škole a doma rodičia ma privedú iba k tomu aby som pracoval 8 hodín denne za mizerný plat a žil iba od výplaty po výplatu.

 

Síce ako teeneger som knižky skoro vôbec nečítal a ak som náhodou nejakú rozčítal tak na začiatku knižky som aj skončil. Ale táto knižka bola iná, nemohol som od nej odlepiť oči, každá jedna strana bola zaujímavá a plná nových informácií, ktoré ma fascinovali a postupne som si uvedomoval strašne veľa nových veci, ktoré musím v živote zmeniť.

Hlavná časť knihy sa venuje porovnávaniu ako autor bol vychovávaný dvoma otcami.

Prvý (jeho biologicky otec) mal špičkové akademické vzdelanie a bol vysoko akademicky ocenený profesor, ktorý razil filozofiu: maj výborné známky v škole a nájdi si skvelú prácu vo veľkej firme pre ktorú budeš pracovať.

Prvý otec síce mal vysokoškolské vzdelanie, a aj ako uznávaný akademik dobré postavenie v spoločnosti ale nevedel narábať s financiami, žil od výplaty po výplatu, všetko kupoval na splátky a po smrti zanechal iba dlhy.

Druhý (otec jeho kamaráta) nedokončil ani základnú školu ale bol geniálny biznismen, podnikaním sa s neho stal multimilionár. Jeho filozofia, ktorú malému Kiyosakimu vtĺkal do hlavy, bola, aby nestrácal čas v škole, aby vzdelával svojho finančného génia, ktorý je v každom z nás a nepracoval pre skvelú firmu, ale ju vlastnil.

Druhý otec napriek nízkemu akademickému vzdelaniu vedel ako narábať s peniazmi aby zarábali ďalšie peniaze, vybudoval celé impérium firiem a po smrti zanechal svojím dedičom majetok v hodnote niekoľko stoviek miliónov dolárov.

 

 

Autor si zobral k srdcu teóriu druhého oca a začal podnikať, v dneska patrí k multimilionárom, je uznávaný motivačný spisovateľ, ktorý vydáva jeden svetový bestseller za druhým a patri k najväčším kritikom štátneho vzdelávania.

 

Citácie z knižky:

„Bohatí nepracujú pre peniaze. Je dôležité vyhnúť sa jednej z najväčších životných pascí. Keď ju zvládnete, budete si užívať život veľkej slobody a istoty. Keď nie, skončíte ako pani Martinová a väčšina ľudí, ktorí tu v parku hrajú softbal. Tvrdo pracujú za trochu peňazí, držia sa ilúzie istej práce a tešia sa na každoročnú trojtýždňovú dovolenku a biedny dôchodok po štyridsiatich piatich rokoch práce.“

„Školstvo v skutočnosti bráni rozvoju tvorivosti. Školy boli uspôsobené tak, aby produkovali dobrých zamestnancov, nie zamestnávateľov.“

 

Knihu odporúčam všetkým mladým ľudom ale aj ostatným, ktorý chcú začať podnikať alebo urobiť v živote nejakú výraznu zmenu.

 

Knihu nájdete tu:

 

E-knihu nájdete tu:

 

 

Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou  vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií? Viac info nájdete tu

 

 

  • (článok ma iba informatívny charakter, administrator a ani autor článku nezodpovedajú za presnosť informácií )