Spread the love

 

V dnešnej dobe sú elektromobily obrovský hit, a stali sa symbolom ekologického jazdenia. Najpopulárnejšia značka elektromobilov sa stala Tesla, táto automobilka pod vedením Elona Muska má perfektný marketing jej auta sú zaujímavé a majú nádherný dizajn. Ale pri tom to končí, Tesla za 15 rokov svojej existencie nedosiahla ani raz zisk, aj napriek záujmu o ich auta každý rok konči v červených číslach a kapitál získava neustálou emisiou nových akcií, a celé to funguje na tom, že vďaka perfektnému marketingu a prezentácie značky investori majú voči Tesle dôveru a jej akcie rastú a tým pádom vie vždy emisiou nových akcií získať dostatok kapitálu na ich fungovanie. Ale tento systém nemôže fungovať do nekonečna, základ firmy je aby dosahovala zisk a postupne investorom vracala ich investície vo forme dividend. Síce v začiatkoch sú všetky firmy v strate lebo musia veľa investovať aby sa presadili na trhu ale 15 rokov je už príliš dlhá doba.

 

 

Prečo sú elektromobily iba bublina.

Prvý a najväčší omyl pri elektromobiloch je, že sú ekologické, výroba alkalických bateriek do týchto vozidiel je absolútne neekologická a rovnako aj likvidácia týchto batérií po ukončení životnosti.

Keby sa elektromobily na Slovensku masovo rozšíria tak by to neutiahla naša distribučná elektrická sieť lebo na taký obrovský odber nie je stavaná.

 

Životnosť batérií v elektromobiloch.

Tesla prezentuje obrovský dojazd ich aut na jedno nabitie ale zabudli dodať, že ten dojazd dosiahne auto maximálne s jedným pasažierom pri ideálnych podmienkach a hlavne v prvý rok životnosti auta.

Alkalické baterky sa vyznačujú tým, že časom prudko strácajú svoju maximálnu kapacitu na ktorú sa vedia dobiť. Čiže každým rokom sa zníži maximálny dojazd s vašho elektromobilom a po viac desiatich rokoch už to bude tak katastrofálne, že sa auta  budete musieť zbaviť lebo výmena týchto batérií bude drahšia ako zostatková cena vozidla.

 

Alkalické baterky pri vystavení mrazom alebo vysokou teplotou sa ničia a strácajú svoju kapacitu nabitia. Tesla aby tomu zabránila a akumulátory vo vozidle vydržali aspoň tých spominaných 10 rokov tak vymysleli systém, ktorý vyrovnáva teplotu v mieste kde sú batérie uložené ale nevýhodou tohto systému je keď, je mráz alebo veľmi teplo tak sa Vám vybíja auto rýchlejšie znižuje dojazd, alebo ak nabijete Váš elektromobil a v zime alebo v letných horúčavách nebudete sním jazdiť tak sa Vám vybije.

 

Nedostatok nabíjacích staníc pre elektromobily.

Základným problémom elektromobilu je ich pomalé nabíjanie oproti benzínovým, naftovým, vodíkovým, CNG alebo LPG vozidlám. Síce v nových supermarketoch vznikajú bezplatné  nabíjacie stanice pre elektromobily, ale problém nastane keď, vyrazíte so svojím elektromobilom na dlhšiu cestu mimo mesta. Popri diaľniciach, rýchlostných cestách a cestách prvej triedy sú iba bežné čerpacie stanice a máloktoré umožňujú dobitie elektromobilu, čiže budete odkázaný na zbiehanie z diaľnic do väčších miest a tam hľadať nákupne centrum s dobíjaciu stanicou, a keď dlhšie takéto mesto nebude tak ostanete visieť.

Najväčší problém zažijete vo východnej Európe alebo na Balkáne, kde sú nabije stanice pre elektromobily veľmi ojedinele.

 

Tesla nabíjacia stanica

Horiace Tesly

A to nehovorím o škandáloch, že niekoľko desiatok ľudí už smrteľne uhorelo v Teslach a ďalších iných elektromobiloch. V týchto vozidlách idú od batérie do motora káble, ktoré vedú obrovské prúdy a pri menšej chybe alebo nejakom skrate môže nastať požiar.

 

elektromobil tesla - interier
Interiér auromobilu značky Tesla

Výhody elektromobilov

Nechcem elektromobily iba kritizovať majú aj mnoho výhod, na jazdenie iba po meste sú fajn.  Jazda na  elektriku je lacnejšia ako na benzín alebo naftu. Ak vodič/ka býva vo väčšom meste a často nakupuje v nákupných centrách , tak počas týchto nákupov si môže auto dobiť a jazdiť úplne zadarmo ale na druhej strane je otázne, či sa majiteľovi elektromobilu cena auta vráti lebo momentálne obstarávacia cena Tesly alebo iného elektromobilu je pomerne vysoká.

 

Je mi jasne, že zásoby ropy a zemného plynu sú obmedzené a musíme tieto paliva nahradiť iným zdrojom ale podľa môjho názoru elektromobily to určite nebudú. Budúcnosti vidím vo vodíkových autách, ich výroba je ekologická a neprodukujú takmer žiadne emisie.

 

Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou  vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií? Viac info nájdete tu

 

 

  • (článok  je iba vlastný názor autora)