Spread the love

 

Ako zvýšiť svoju efektivitu pri práci z domu?

Pracujete s domu a máte problém sa na Vašu prácu sústrediť, doma je kopec veci ktoré Vás rozptyľujú a na konci dňa zistíte, že ste boli slabo efektívny za celý deň ste skoro nič nespravili?

 

Tu Vám predstavíme rady ako zostať po celý deň sústredený a koncertovaný na prácu z domu:

Vytvorte si pracovný priestor

Tu musíte byť naozaj veľmi disciplinovaní. Musíte dodržovať svedomito pracovný rozvrh a nemôžete sa nechať rozptýliť okolím. Treba si urobiť svoj vlastný pracovný priestor alebo home office  – domácu kanceláriu.  Ak nemáte navyše voľnú izbu tak domáca kancelária môže byť aj kút v izbe kde budú iba Váš stôl,stolička, počítač/notebook, poličky a vaše pracovné veci. Do tohto pracovného priestoru si nedávajte žiadne súkromné veci, ktoré by Vás mohli rozptyľovať pri práci. V tomto homeoffice sa vaša myseľ sústredí len na prácu a vy dokážete spraviť omnoho viac práce ako keby ste sedeli s notebookom na gauči a kukali TV.

 

Zistite, čo podporuje vašu koncentráciu

Musíme si nájsť veci a spôsobí ktoré nám zvyšujú koncentráciu na prácu. Niektorým ľudom môže pomôcť napríklad spustená ich obľúbená hudba alebo rádio, iných vie hneď z rána naštartovať dobrá káva, energeťák ,cola  alebo Kofola.

 

Určite si pracovný čas

Aby ste boli pri práci z domu efektívny tak je veľmi dôležité  si určiť presné časove hranice. Od kedy do kedy budete pracovať a kedy a aké dlhé budete mať prestávky. A čas vyhradený na prácu treba naozaj pracovať aj napriek tomu, že sa nám vôbec nechce.  Je potrebné si nájsť rovnováhu medzi prácou a svojím osobným a  domácim životom.

 

naviky efektívných ludi

 

Využite svoj „mentálny vrchol“

Treba zistiť, kedy je Váš mozog najviac nabudený a máte najväčšiu produktivitu práce,  následne v tom čase sa treba maximálne sústrediť na dané pracovné úlohy. Aby ste to dosiahli tak treba v tom čase odstrániť mimo dohľadu všetky rušivé elementy.

 

Nájdite si čas na prestávku

Aby ste sa vedeli maximálne a efektívne sústrediť na prácu a aby ste mali vysokú produktivitu tak sa treba naučiť aj oddychovať (robiť si pri práci prestávky). Niekedy je dobre si urobiť prestávku a isť sa prejsť do prírody alebo mestského parku  veľa krát v takomto prostredí budete mať mnoho najlepších nápadov a inšpirácií.

 

Oblečte ako by ste išli do práce

Podľa mnohých psychologov aj ked pracujete z domu tak by ste sa mali spoločenský obliecť ako by ste išli do spoločnosti ľudí, vraj to môže vašej mysli aby sa cítila ako, že ste v práci.

Spoznajte hodnotu času

Ako podnikateľ musíte poznať hodnotu svojho času. Je dôležite zistiť ktoré činnosti pre Vás sú neefektívne a plytvajú vaším časom následne je potrebné tieto činnosti odstrániť, eliminovať alebo delegovať na nižšie platených pracovníkov.

Držte svoj mobil na uzde

Mnoho krát vás pri práci vyruší Váš mobilný a potom už neviete docieliť tu predošlú koncentráciu na prácu? Keď máte náročnú prácu na ktorú sa treba koncertovať je dobre si vypnúť zvonenia a po dorobení následne vybaviť zmeškané hovory alebo si zaobstarať sekretárku ktorá bude za vás vybavovať nepodstatné hovory a na vás preposielať iba tie pre Vás dôležité.

Praktizujte techniku Pomodoro

Tato technika je, že pracujete  25 minút a 5 minút máte prestávku. Tento pracovný postup – technika Pomodoro môže podporiť vašu výkonnosť počas pracovného dňa, obzvlášť ak pracujete doma a ste vystavení rôznym rušivým elementom. Ale nie je to vhodná technika pre všetkých, lebo niektorý môžu mať problém po  minútovej prestávke nabehnúť spať do pracovného tempa a budú mať tendenciu si prestávky predlžovať.

Zaveďte „vypínací rituál“

Mnohý podnikatelia a manažéri  majú pracovnú dobu takmer Pre mnohých z domu pracujúcich podnikateľov je práca 24-hodinovou záležitosťou, keď priebežne celý deň vybavujú telefonáty. Vtedy môže dôjsť k psychickému vyčerpaniu, či dokonca k vyhoreniu. Čiže treba si určiť čas po ktorom vypnete služobný telefón, nepoužijete služobný laptop a čas budete venovať sebe, rodine alebo svojím koníčkom. A tým pádom si od práce a svojej firmy oddýchnete a naberete kopec síl na prácu do nasledujúceho dňa.

 

Sociálne siete

Mnoho ľudí  popri práci odpisuje svojím známym, kamarátom alebo rodine na sociálnych sieťach, sledujú nástenku na Facebooku a Twitteri alebo kukajú fotky na Instagrame a tým pádom si znižujú svoju koncentrovanosť na prácu a klesá im efektivita. Preto treba v pracovnom čase (čas ktorý ste si vymedzili na prácu) vypnúť na telefóne dáta a na počítači nemať v prehliadači otvorenú žiadnu sociálnu sieť (pravdaže pokiaľ nie ste online marketér alebo ako podnikateľ práve spravujete vlastné firemne účty na sociálnych sieťach). A sociálnym sieťam a odpisovaniu na nich sa môžete v kľude venovať v čase, ktorý máte vyhradený ako prestávku.

 

A pokiaľ Vám tieto rady nepomohli tak vždy to môžete vyriešiť ako ja, prenajať si vlastnú kanceláriu a budete mať po probléme

 

 

A pokiaľ Vám tieto rady nepomohli tak vždy to môžete vyriešiť ako ja, prenajať si vlastnú kanceláriu a budete mať po probléme. Mimo hlavného centra mesta sa dá nájsť  kancelária za rozumnú cenu a hlavne nebudete mať problém s parkovaním.

.

Zdroj info: biznisweb.sk

 

Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou  vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií? Viac info nájdete tu

 

 

  • (článok ma iba informatívny charakter, administrator a ani autor článku nezodpovedajú za presnosť informácií )

Pridaj komentár