ako vyhladavať vgoogli
Spread the love

Chcete vedieť ako funguje Google vyhľadavací algoritmus?

 

 V tomto článku Vám prinášame zoznam a popis najvýznamnejších aktualizácii, ktoré výrazne vplývajú na vyhľadávací algoritmus vyhľadávača Google.

 

Celosvetový vyhľadávač Google už funguje viac ako 20 rokov , a jeho algoritmus si prešiel obrovským množstvom zmien . Niektoré zmeny v algoritmu Google boli viac a niektoré menej dôležité. Medzi viac zásadne aktualizácie patria Panda (Panda), Penguin(Tučniak) či Hummingbird (Kolibrík).

Google sa snaží aby jeho vyhľadávanie bolo pre používateľov čo najefektívnejšie, čiže aby prvé stránky vo vyhľadávaní boli čo najrelevantnejšie k téme vyhľadávaných kľúčových slov.

Medzi dôležité zmeny môžeme spomenúť tzv. core algorithm updates alebo aktualizácie jadra algoritmu. Tieto typy aktualizácií majú na weby väčší vplyv ako tie menšie, ktoré Google testuje a spúšťa každý deň.

Dole nižšie Vám spomenieme zopár zásadných Google aktualizácií z minulosti:

 

26. marec 2018 – Mobile-first index

Ku koncu marca spoločnosť Google oficiálne oznámila migráciu webových stránok do tzv. mobile-first indexu. Mobile-first index znamená, že vyhľadávač bude indexovať a rankovať webové stránky na základe ich mobilnej verzie.

 

12. marec 2018 – Nepomenovaná aktualizácia

V polke mesiaca marec firma Google potvrdila, že prebehla nová aktualizácia algoritmu. Niektorý SEO experti hlásia veľké zmeny v pozíciách webov, pri niektorých išlo o zhoršenie a pri niektorých o zlepšenie pozícií. Spoločnosť  Google sa vyjadrila, že zhoršenie pozícií nemusia znamenať problém s internetovou stránkou. Zmeny v algoritme majú helpnúť stránkam, ktoré boli pôvodne vo vyhľadávači podhodnotené.

 

20. Február 2018 – Nepomenovaná aktualizácia

Vpolke februára si SEO špecialisti všimli menšie odchylky v pozíciách, ktoré boli nájdené cez rôzne nástroje. Ale spoločnosť  Google oficiálne vyjadrenie neposkytla.

 

20. december 2017 – Aktualizácia Maccabees(Makabejci)

 

V decembri Google spravil ďalšiu aktualizáciu algoritmu, ktorú. SEO experti a web admini si práve vtedy zaregistrovali kolísanie pozícií rôznych webových stránok. Neoficiálny názov tejto aktualizácie sa stal „Maccabee“

30. november 2017 – Nová dĺžka meta popisov

Koncom mesiaca november firma Google oficiálne potvrdila, že zvyšuje počet znakov snippetu, ktorý sa objavuje vo výsledkoch vyhľadávania. Pod pojmom  snippet rozumieme úryvok z webu alebo meta popis, ktorý bližšie špecifikuje, čo sa na konkrétnej webovej stránke nachádza. Po novom môže takýto snippet dosahovať dĺžku až približne 300 znakov (pôvodne len cca 155 znakov).

 

 

9. marec 2017 – Aktualizácia Fred

V marci bola nasadená veľká aktualizácia algoritmu, ktorú SEO komunita nazvala „Fred“. Tato aktualizácia riešila stránky s málo zaujímavým obsahom.

 

23. september 2016 – Aktualizácia Penguin 2.0(Tučniak 2.0)

V septembri  2016 spoločnosť Google ohlásila zopár zmien týkajúcich sa aktualizácie Penguin. Stala sa súčasťou jadra algoritmu a začal hodnotiť spätné odkazy a weby v reálnom čase. Je špecifickejší, zameriava sa na konrétnu podstránku ako na celú doménu.

 

12. máj 2016 – Aktualizácia pre mobilné vyhľadávanie 2

Firma Google sa v máji 2016 opäť zamerala na weby v mobilnom vyhľadávaní. Táto aktualizácia vyhľadávacieho algoritmu dostali weby, ktoré sú „mobile friendly“, podporu, ktorá mala potenciál im zlepšiť pozície v mobilnom vyhľadávaní.

 

23. február 2016 – Zmeny v Adwords

Firma Google vo februári 2016 Google predstavila nové rozloženie reklám na stránke s výsledkami vyhľadávania. Na prvých štyroch miestach vo výsledkoch vo vyhľadávaní sa budú zobrazovať platené reklamy Google Adwards a až potom výsledky až potom organické výsledky.

26. október 2015 – Aktualizácia RankBrain

Spoločnosť Google vyhlasila, že súčasťou jeho algoritmu je tzv. RankBrain. Je to strojové učenie alebo učenie pomocou umelej inteligencie na veľkom množstve dát. RankBrain bol označený ako tretí najdôležitejší hodnotiaci faktor.

7. august 2014 – HTTPS

Bezpečnostný protokol HTTPS sa v roku 2014 stal dôležitým faktorom v Google algoritme pri hodnotení stránok. Spoločnosť Google oficiálne oznámila, že internetové stránky zabezpečené bezpečnostným protokolom HTTPS budú pri hodnotení trochu podporené.

 

24. júl 2014 – Aktualizácia Pigeon (Holub)

V roku 2014 Google spustil aktualizáciu „Pigeon“, ktorá bola zameraná na lokálne SEO. Spoločnosť Google informovala, že táto aktualizácia pevnejšie previaže lokálny algoritmus a jadrový algoritmus. Mala by poskytnúť užitočnejšie, relevantnejšie a presnejšie lokálne výsledky vyhľadávania.

 

 20. august 2013 – Aktualizácia Hummingbird (Kolibrík) –

Jednou s veľkých  aktualizácií bola  aj „Hummingbird“. Táto aktualizácia  sa nezameriavala na kvalitu webov a na ich penalizáciu, ale na spôsob, ako Google vyhľadávač funguje a rozumie dopytom. Vďaka tejto aktualizácií Google dokáže lepšie porozumieť synonymám, konverzným dopytom a zámeru vyhľadávajúceho.

 

Zdroj informácií: Pizzaseo.sk,Google: Oficiálne vyjadrenie, gsqi.com,  Search Engine Land – searchengineland.com, Search Engine Roundtable – seroundtable.com, earchenginejournal.com

 

Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou  vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií? Viac info nájdete tu

 

 

  • (článok ma ina informatívny charakter, administrator a ani autor článku nezodpovedajú za presnosť informácií )

Pridaj komentár