Spread the love

 

Václav Pavlečka opustil svet globálne reklamy pre investovanie do startupov. V tandeme s prednou postavou českého digitálu Michalom Nýdrle pred dvoma rokmi založil fond AirVentures. Ten má v nasledujúcich dvoch až piatich rokoch preinvestovať 400 miliónov korún a zameriava sa najmä na technologické firmy s globálnym presahom.

Hlavným projektom fondu teraz paradoxne nie je žiadny startup, ale udalosť. „Rozvíjame Startup World Cup Summit, čo je najväčšia udalosť svojho druhu v regióne. Dostali sme privilégium usporadúvať kontinentálne finále, takže do Prahy sa zídu nováčikmi a investori z celého sveta, „pochvaľuje si.

Pavlečka narža na to, že vraj mnoho začínajúcich podnikateľov v Česku chýba. Pavlečka tým naráža na Národný inovačný fond (NIF), ktorého spustenie sa plánovalo na druhý štvrťrok tohto roka. Teraz sa vedú debaty o jeho zrušení.

„Keď príde štát a vstrekne do trhov stovky miliónov, ťažko povedať, čo to urobí s valuáciami. Je prekvapujúce, že NIF svoje ambície nekonzultoval s českou investorskú obcí. “

Tridsaťtriročný investor sa pritom domnieva, že nováčikmi môžu byť budúcnosťou našej ekonomiky. Za príklad dáva Prusi tlačiarne alebo Kiwi.com.

„Je to síce veľa zjednodušený pohľad, ale viem si predstaviť, že by takýto jednorožec mohol v budúcnosti předcválat industriálneho cvalík, akým je potrebné Škodovka,“ načrtáva možnú budúcnosť.

Môže v Česku vzniknúť globálnej jednorožec? Mali by sme sa pripraviť na spľasnutia startupové bubliny? A prečo sa AirVentures snaží budovať združenia slovenských investorov? Dozviete sa v ďalšiom našom článku.

Zdroj: forbes.cz

Pridaj komentár