Spread the love

 

Najväčší ekonomický nezmysel presadený katolíckou cirkvou.

 

Pred viac ako rokom na základe tlaku cirkvi vláda rozhodla o zatvorení obchodov cez štátne sviatky a poďme si zhrnúť čo to spôsobilo:

 

Deň pred sviatkami chaos a fronty supermarketoch.

Vždy ak idem deň pred sviatkom nakúpiť tak si musím pripraviť pevné nervy, pred supermarketom je problém zaparkovať, v obchodoch je tlačenica a chaos, ľudia sa doslova hádajú o posledné kusy pečiva a pri pokladniach sú nehorázne fronty.

 

Fronty od Bratislavy až po Pandorf a odliv kapitálu zo Slovenska

Sám som to zažil , keď cez sviatok som šiel do Pandorfu, tak sme stáli hodinu v kolóne, podobne to je aj na maďarských, českých a poľských hraniciach. A najväčší ekonomický problém tejto situácie je  odliv množstva kapitálu do zahraničia, cieľ každej ekonomiky aby prosperovala je čo najmenej kapitálu vyvážať mimo do zahraničia a čo najviac ho dovážať a tento zákon spôsobuje presný opak.

 

 

Obmedzovanie ľudí

Zatvorené obchody obmedzujú ľudí kedy majú nakupovať, obhajcovia tohoto zákona vravia, že aspoň viac rodiny trávia čas v prírode,  ale to je úplná blbosť, v prírode a v lesoch trávim veľmi veľa času, a ake je množstvo ľudí na výletoch v prírode závisí od počasia, teploty a nie od toho,  či obchody budú zavreté alebo otvorené. Práve naopak mnoho ľudí keď si ráno rozmysli na základe pekného počasia, že by niekde vyrazili von, tak práve tento zákon ich obmedzuje lebo si nemôžu nakúpiť zásoby vody a jedla na výlet (reštaurácie su pre mnoho slovákov veľmi drahé).

 

Mýtus, že aby predavačky trávili sviatky s rodinou

Je milé, keď chcú aby predavačky nerobili cez sviatky ale na druhú stranu cez sviatky pracuje množstvo ľudí vo fabrikách, reštauráciách, hoteloch, bufetoch, vodiči autobusov, na železniciach,  policajti, hasiči záchranári, lekári, stavbári, v televízii a rozhlase. A títo všetci zamestnanci keď zabudnú, že je sviatok tak musia v práci celý deň hladovať lebo si nemôžu kúpiť desiatu ani obed v obchode.

Keď chceme byť spravodlivý tak cez sviatky zrušme záchranárov, požiarnikov, nemocnice, hotely, reštaurácie televízie, verejnú dopravu a aj elektriku, lebo aj ľudia pracujúci v týchto odvetviach si tiež zaslúžia stráviť sviatok s rodinou a žime bez týchto vymoženosti ako pred niekoľko sto rokmi v stredoveku.

Zavrieť iba obchody je egoistické.

 

Kazí to turistický ruch

Pre zahraničných turistov nie je pohodlné, keď sa výberu cez sviatok na Slovensko a nemôžu si nič kúpiť v obchodoch, mnoho z nich sa už preto na Slovensko nemusí vrátiť.

 

Obmedzovanie zamestnancov

Keď som pracoval na marketingovom projekte pre Tesco tak som zažil, že zamestnanci sa pomaly doslova bili, kto bude robiť cez sviatky, lebo to bola jedna z mála možnosti ako si mohli privyrobiť.

A mnohý zamestnanci, ktorý nechceli robiť cez sviatok tak pokiaľ bola možnosť tak ich  nahradili počas toho dňa brigádnikom. Sviatky boli práve ideálnou možnosťou pre študentov ako si mohli zarobiť.

 

Momentálne sa hovorí už aj o zatváraní obchodov aj v nedeľu, obhajujú to nejakými pochybnými prieskumami, údajne až  70% ľudí by to uvítalo. Neviem kde tie čísla zobrali lebo v mojom okolí drvivej väčšine ľudí to vadí a keď vidím ten chaos v deň pred sviatkami v obchodoch, fronty hneď ráno hraniciach a plné parkoviska slovenských aut v zahraničných nákupných centrách tak na ten prieskum mam iba dve možnosti , buď sú Slováci totálny pokrytci alebo je zmanipulovaný.

Obhajujú tento zákaz aj tým, že už platí aj v Nemecku, Rakúsku a Holandsku ale v týchto krajinách je množstvo malých obchodov, ktoré prevádzkujú arabský živnostníci a tie sú otvorené  v nedeľu aj každý sviatok, síce je to u nich drahšie a je tam menší výber ale vždy tam v prípade potreby môžete nakúpiť. Na Slovensku bohužiaľ cez sviatky je aj väčšina večierok zavretá lebo Slováci nevedia podnikať.

 

  • článok je iba vlastný názor autora