Spread the love

Ako plánovať príspevky na sociálných sieťach?

Surfujte na sociálnych sieťach na letnej vlne. Tu sú tipy pre letné posty:

Práve príprava príspevkov je rozhodne dôležité a vyplatí sa to hlavne v lete lebo veľa ľudí má dovolenky.

Môže sa ľahko stať, že obsah na sociálnych sieťach stagnuje, je nepravidelný, a to je dôvodom napríklad zníženia dosahu alebo zaujatia. Pri plánovaní záleží na odvetví a tiež vytyčených cieľoch. Sú to značky, ktoré musia predávať iba zimné zájazdy, takže je potrebné nad tým premýšľať dosť dopredu, ako to využiť v lete v Čechách na to, aby tento obsah dával zmysel a viedol k nejakej konverzii, upresňuje Katka Pavlíčková, výkonná a výkonná riaditeľka platformy BUSINESSGRAM.

Nezabúdajte ani na to, že aby sa dala komunikácia meniť vzhľadom na počasie, ciže  by nemala byť naplánovaná napevno. Nikdy predtým neviete, či  za týždeň budú tropické tridsatky a váš príspevok, ktorý na ne reaguje, bude „šetrný a presný“, alebo sa práve bude uplne mimo  a príspevok nebude nikoho zaujímať, upozorňuje Marie Grafová, Social Media Lead v spoločnosti Bubble.

Sociálne siete pre používateľov odrážajú to, čo sa deje práve teraz, preto má pri väčšine značiek svoj zmysel prispôsobiť aktuálnej situácii. Ak si značka nájde svoj spôsob, ako sa spojiť so sezónou, určite to nič nepokazí. Nie je nutné tlačiť do sezóny, ktorá nie je naozaj vaša, dodáva Grafová. Tiež  Jan Čapek, vedúci tímu sociálnych médií zo spoločnosti Sun Marketing s.r.o., si myslí, že sa určite vyplatí obsah na sociálnych sieťach upravený v súvislosti s ročným obdobím, ale vždy rozumne, teda bez preháňania.

Je potrebné si uvedomiť, že všetky značky nemajú produkty závislé na sezóne – napríklad, ak predávate pneumatiky, tak v lete nikto nebude zaujímať nový typ zimných pneumatík. Vy môžete komunikáciu  odľahčiť a vymyslieť potrebnú sériu príspevkov s tipmi na dobré miesta v zahraničí, kde môžete dojsť autom. Je to užitočný obsah pre odberateľa a pri šetrnejšej kreatívnosti zostane zreteľne viditeľná nadväznosť na produkt, dodáva.

 

Zvezte sa na letnú vlnu

Všeobecne majú ľudia cez leto viac voľných dní, sú na dovolenke a celkovo majú väčšiu pozitívnu náladu. Tým pádom si tiež môže oddýchnuť vaša zákaznícka podpora, pretože užívatelia nakupujú menej a zbytočne sa neznepokojujú. Všetko sa dá využiť v jeho prospech. Letná tematika určite funguje, či už v podobe inšpirácie, ako stráviť voľný čas alebo len vtipným reakciou na práve panujúcu letnú atmosféru, upresňuje Jan Čapek. V lete obzvlášť sú používatelia na sociálnych sieťach aktívni cez mobilné zariadenia. Je teda potrebné, aby obsah bol vždy v vhodnom formáte.

Katka Pavlíčková si tiež všimla, že sú ľudia v lete napríklad na Instagrame viac aktívnych v rôznych funkciách. Súvisí s tým, že viac cestujú, takže viac precházajú  lokácie a tiež sa pozerajú na rôzne recenzie. Ďalej upozorňujeme na to, že Instagram teraz spustil tri veľké novinky: IGTV – vlastné online TV s vertikálnym videom, audio a video hovory v Direct Message (niečo ako Faceboook Messenger, ale pre Instagram) alebo pridanie hudby do príbehov. Logicky tak užívatelia majú viac nástrojov na zdieľanie svojich nielen letných zážitkov s priateľmi, a môžu hrať firmám do kariet, aby sa s nástrojmi cez týždeň naučili pracovať a priamo ich na testy fanúšikov, doplňuje.

Vždy záleží na kontexte

Rovnako ako v ostatných marketingových odvetviach platí, že značky by mali držať svojho zamerania a premýšľať o tom, čomu sa ich zákazníci venujú, o čo sa zaujímajú a zároveň vytvárajú prínos pre ich podnikanie. Všetko musí byť prepojené do kreatívnej a príjemnej podoby, dodáva Jan Čapek.

Firmy si musia uvedomiť, kto je ich cieľová skupina a čo chce chcieť povedať. Na základe toho môžu upravovať obsah podľa aktuálnej situácie. Fajn je nepreniknuť a nespadnuť do prázdnych fráz a obrázkov, ktoré budú ukazovať všetci, a ak si v príspevku vymeníte logo, konzument nevie, či sa pozerá na niečo od operátora, kozmetickej značky alebo pitia, dodáva Marie Grafová.

Taktiež je potrebné, aby kvalita prevažovala nad množstvom a vyplatí sa dávať pozor na monotónosťou obsahu. Publikovať každý deň len obrázky západu slnka pri západe slnka dieru do sveta neurobí, a to ani v prípade, že spravujete profil cestovnej kancelárie, dodáva Čapek. Veľký význam má tiež autentičnosť, tj vlastné lokalizované obsahy.

Nezabúdajte tiež na to, že nie pre všetky značky sa hodí komunikovať dovolenku a leto. Pekná fotka z pláže s dobrou zábavou nie je príliš zmysluplná na profil banky alebo predajcu kúpeľne, ale môže fungovať napríklad u značiek športového oblečenia. Instagram je založený na zdieľaní zážitkov. dodáva Pavlíčková.

Instagram frčí

Práve príbehy na Instagramu však môžu v lete zaručene fungovať. Ide o formát príspevku, ktorý po 24 hodinách zmizne. Všeobecne sú užívatelia na Instagramu veľmi aktívny, pridávajú tu fotky z dovoleniek a zároveň sledujú zážitky svojich priateľov a obľúbených influenceroch. Instagram nie je tak zahltený reklamou, ale používatelia sú tu náročnejší na kvalitu a estetickosť fotiek. Reklamný banner s 20% zľavou fungovať nebude. Naopak s hravo vytvorenými príbeh môžete získať lacný a široký zásah, dodáva Čapek. Zabúdať by ste nemali ani na široké možnosti zacielenie na sociálnych sieťach, vďaka ktorým môžete napríklad osloviť ľudí práve tam, kde sa práve nachádzate. To môžu využiť predovšetkým značky, ktoré organizujú letné eventy alebo spolupracujú s rôznymi festivaly.

 

 

Podľa Katky Pavlíčkovej môžu v letných mesiacoch môžu dobre zafungovať špeciálne letné akcie, launch nových výrobkov alebo obmedzenej edície výrobkov alebo služieb. Aj v tejto dobe odporúča zainvestovať do novej techniky uľahčujúce prácu pri robení a správe obsahu a ďalej venovať čas do skúmanie nových funkcií. Napríklad na Instagramu bude viac počuť o vertikálnom formáte videí. Je fajn sa na to pripraviť, nebáť sa na Instagramu zdieľať prvý obsah napr. V IGTV a zbierať spätnú väzbu od fanúšikov,

Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou  vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií? Viac info nájdete tu

 

  • (článok ma iba informatívny charakter)

 

Zdroj: podnikatel.cz/clanky/svezte-se-na-socialnich-sitich-na-letni-vlne-tady-jsou-tipy-pro-letni-posty/