Spread the love

 

Adrenalínový pretek Spartan Race

 

Je adrenalínový beh cez náročne prekážky, väčšinou sa beží v náročnom kopcovitom teréne.

 

Na prvý pretek Spartan race ma presvedčili ísť kamoši, bol to úplne iný typ bežeckých pretekov na akých som bol dovtedy. Tento pretek vznikol v USA a údajne mal imitovať cvičenia, ktoré absolvujú pri tréningoch americký vojaci (podliezanie ostnatých drôtov, preskakovanie ohňa, brodenie v bahne a rieky a prekonávanie  ďalších prekážok v náročnom kopcovitom teréne).

 

Na tento pretek sme šli zaregistrovaný ako tím a nemali sme spoločné dresy a tak kamoš vymyslel, že si všetci ofarbíme vlasy na peroxidový blond. Malo to celkom úspech, všetci na nás čumeli ako na mimozemšťanov (môžete na fotke po prerteku vidieť).

 

prekažkovy beh sparťan race

 

Bol to červený Sparťan, čiže najkrajší s dĺžkou približne 6 kilometrov ale kto pozná lyžiarske stredisko Valču, tak vie aké strmé kopce sú tam a celkom pri podliezaní ostnatých drôtovú sme sa na kamienkoch dokrvavili.

 

Potom o rok ma zas kamoši presvedčili aby som išiel zas s nimi na ďalšieho Spartana do Blavy na Kamzík, popravde sa mi veľmi nechcelo lebo vstupné už stálo dvojnásobok toho čo minulí rok a vedel som, že na Kamzíku sú mierne kopce, čiže pretek nebude stáť za veľa. Ale, že do tímu  sa k nám pridajú dvaja nový chalani, ktorých som dovtedy nepoznal.

prekažkovy beh sparťan race

V tom čase som popri škole robil social media marketing pre predajcu športových kamier GoPro a kamarát v snahe ma presvedčiť aby som s nimi išiel povedal, že mám od klienta zohnať GoPro trička aj s názvom e-shopu, GoPro kameru a natočíme video na YouTube. On ešte zobral svoju kameru aby sme mali na zostrih záber z dvoch Gopročiek. Keďže som vedel, že ho budem musieť celý pretek čakať aby sme bežali spolu a mali paralelné zábery, tak som to celé bral ako výlet do Blavy. Video dopadlo dobre môžete si ho pozrieť a kamarát , mal ešte 10 eurové kupóny do luxusnej reštiky v centre Bratislavy tak sme šli ešte po preteku na tatarák, čiže celkom fajn výlet.

 

 

Kamoši na leto odišli do USA a jeden s tých nových chalanov, ktorý sa k nám pridali na pretek do Blavy ma presvedčil aby som dal dokopy tím a šli sme na ďalšie preteky Spartan Race, modrého vo Valči a zeleného najdlhšieho na Donovaloch. Čo bolo celkom fajn lebo ma to aspoň donútilo zas trénovať. V túto sezónu celý môj tým dosiahol Trifectu za absolvovanie všetkých troch úrovni pretekov Spartan Race v jednej sezóne, čo bol celkom úspech lebo ten najdlhší zelený na Donovaloch mal viac ako 24 kilometrov.

 

 

Potom ešte keď sa kamarát s toho prvého Sparťana vrátil z Ameriky tak ma presvedčil ísť na Sparťan Race do Budapešti na okruch F1 Hungaroring. Tento pretek bol síce na rovine ale organizátori celkom premakali prekážky, viacej sa brodilo bahnom, plávalo sa cez malé jazero a ďalšie špeciality, ktoré som dovtedy na Sparťanovi nešiel.

Posledné preteky Sparťana nášho tímu bol prvý zimný Spartan Race na Svete v lyžiarskom stredisku Jasná v Demänovskej doline.

Tento pretek sa mi páčil asi najviac zo všetkých lebo šuchal som sa po lade viac ako 50 metrov pomerne veľkou rýchlosťou, pri zbehoch dole strmou zjazdovkou, nevadilo keď som sa vytrel a kotúľal ako snehová gúľa lebo mäkký sneh všetko stlmil, a miesto môjho nenávideného oštepu tam bol hod snehovou guľou a stým som nemal problém, bol to môj prvý Spraťan race kedy som nerobil žiadne angličáky.

 

Následne som  Spartan Race bežal už iba raz o 2 roky neskôr, keď som získal  zadarmo lístok, za to, že som robil dobrovoľníka. A medzi tým absolvoval konkurenčné preteky  ako Tvrďák a Žilinské Blatíčko.

 

Pýtate sa prečo som s pretekmi Spartane Race skončil napriek tomu, že ma to tak veľmi bavilo? Lebo organizátori z perfektných adrenalínových pretekov spravili iba „ masovú marketingovú sračku“  Urobili okolo pretekov obrovskú marketingovú bublinu a začalo na ne chodiť obrovské množstvo ľudí. Na prekážkach musia pretekári furt čakať kvôli frontám a výrazne zvýšili cenu preteku.

Za prvý náš Sparťan sme platili za lístok, keď sme ho kupovali vopred  po tímovej zľave niečo okolo 23 euro, teraz na ten najkratší červený Sparťan, keď kupujete vopred po tímovej zľave stojí viac ako 52 euro, čo už je dosť veľa za jednodňový pretek o dĺžke vyše 5 kilometrov.

Keď som si to začal preverovať tak som zistil, že preteky Spartan Race organizuje slovenská firma Adventuredsport s.r.o., ktorá ma od Američankou kúpenú frenchizu  (údajne ju má kúpenú aj pre Poľsko, Česko a Maďarsko  ale to som nevedel si overiť)  a táto slovenská firma si s týchto pretekov urobila perfektný výnosný biznis, ich obrat a zisk môžete si pozrieť tu:

 

O preteku Sparťan Race padajú obrovské mýty, že nie každý to zvládne a aké je to náročné. Lenže v pravidlách Spartan Race nikde nie je prikázané, že musíte behať, môžete celý pretek v kľude aj odkráčať (robí to väčšina ľudí), na týchto pretekoch som stretol aj skoro 200 kilových pretekárov čo šli Sparťana, dokonca ho chodí aj jeden pán bez nohy a v Maďarsku som na vlastné oči videl, že ho za asistencie absolvoval aj vozíčkar. Na rovinu poviem, že toho červeného Sparťana (okolo 5km) zvládne takmer každý schopný človek.

 

Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou  vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií? Viac info nájdete tu

 

(Danú SROčku som si zistil a na slovenskej stránke Sparťan Race aj v reklamných mailoch, čo rozposielajú)

 

  • článok je iba vlastný názor autora

zdroj titulnej fotky: thequench.com/fitness/spartan-race/