kyberšikana u deti
Spread the love

Čo je to kyberšikana?

Kyberšikanovanie je jedným z najčastejších negatívnych javov na internete. Kyberšikana  na Slovensku vznikla rozvojom a rozšírením internetu medzi ľudí. Rozdiel medzi bežnou šikanou vychádza už z jej názvu, agresor ma väčšie možnosti šikanovať svoju obeť aj v jej domácom prostredí.

 

Znaky kyberšikany:

  • Kyberšikana sa odohráva vo virtuálnom svete.
  • Tu nedochádza k priamemu fyzickému napádaniu, jedná sa však o psychický teror, zosmiešňovanie, útlak a pod. Šikanovania sa deje prostredníctvom moderných komunikačných technológií – cez telefón, internet, sociálne siete (Facebook, instagram)  instant messaging (mesenger,skype,WhatsApp) a pod.
  • Kyberšikana sa dnes týka prevažne detí a mladistvých, ktoré s technológiami vie zaobchádzať, majú tendenciu radená svoje postavenie, uspokojujú svoje potreby – upútať pozornosť.
  • Z širokej palety internetových rizík, rizík spojených s používania mobilných telefónu sú najrozšírenejšie kyberšikana, kyberrooming, kyberstalking a stalking.

 

Kyber šikana u deti:

Ako zistiť u dieťaťa či je šikanované? Rodič musí v prvom rade poznať svoje dieťa a pravidelne sním komunikovať, na šikanovaných deťoch a teenageroch vidno, že sú menej komunikatívne, zatrpknuté a smutné.

Ako postupovať keď zistíte, že vaše dieťa sa stalo obeťou kyberšikany?

1. Musíte od dieťaťa zistiť mena útočníkov a zaistiť všetky dôkazy o kyberšikane, SMSky, správy na internete, statusy od útočníkov. (Agresívne statusy na sociálnych sieťach môžete uložiť pomocou funkcie print-screen)

2. Nahlásiť kyber šikanu triednemu učiteľovi a riaditeľovi školy a ukázať im dôkazy

3. Kontaktovať rodičov alebo zákonných zástupcov útočníkov aby zjednali nápravu a daná situácia sa už nikdy neopakovala

4. Ak dané prvé tri kroky nezabrali a kyberšikana stále pokračuje tak, naštvite s vašim dieťaťom policajnú stanicu a podajte trestné oznámenie na páchateľov za šikanu.

5. Preventívne zablokujte na Facebooku a ďalších sociálnych sieťach užívateľské účty útočníkov aby nemohli s vašim dieťaťom komunikovať.

 

kyberšikana

Ako preventívne chrániť vaše dieťa pred nástrahami internetu a kyberšikanou?

Treba hlavne dieťa vzdelávať o nástrahách internetu a čo všetko mu na ňom hrozí na čo si ma hlavne dávať pozor.

1. Poučiť deti aby verejne nezverejňovali na Facebooku a ostatných sociálne sieťach svoje fotky, videa a osobné údaje (vek, adresu, školu a pod.). Facebook aj Instagram umožňujú zabezpečenie užívateľského konta aby fotky, videa a údaje videli iba osoby, ktoré má medzi priateľmi a ktorým to povolí sám užívateľ. Verejne fotky vášho dieťaťa môže veľmi ľahko niekto zneužiť.

2. Poučiť aby deti nezverejňovali a nikomu  neposielali svoje nahé fotky.

V dnešnej dobe si deti a teenageri medzi sebou vymieňajú svoje nahé fotky a mnoho krát potom jedno dieťa druhé vydiera, že zverejni tieto fotky na internete.

Reálne príklady zneužitia nahých fotiek deti z médií:

„chalani si vytvorili nick baby, nahrali tam sexi fotky dievčaťa z internetu a napísali svojmu spolužiakovi, a   vymámili od neho jeho nahé fotky, potom následne svojho spolužiaka vydierali, že ak nesplní čo od neho žiadali tak zverejnia tieto fotky.“

Ďalší prípad z Čiech, kedy skauti takto vymámili od mladšieho 13 ročného chlapca cez ženský nick jeho nahé fotky a potom ho vydierali a sexuálne ho zneužívali  – nájdete tu

 

Ak máte už teenagera staršieho ako 15 rokov tak už mu je asi veľmi ťažké dohovoriť aby nikomu neposielal svoje nahé fotky, veď na základe vymieňania nahých fotiek medzi teenagermi vznikla nová sociálna sieť Snapchat. Ale aspoň mu dohovorte aké nástrahy pri tom číhajú a keď už chce posielať takéto fotky tak nech ich posiela bez tváre aby sa nedali zneužiť na vydieranie.

 

3. Treba dieťaťu vysvetliť aby si na sociálnych sieťach pridávalo medzi priateľov iba ľudí, ktorých osobne pozná a nekomunikovalo na internete s cudzími ľuďmi. Na internete je veľa úchylov , čo vyhľadáva svoje obete práve cez internet.

4. Treba mu vysvetliť, že je nutné, keď sa bude cítiť ohrozené na internete inou osobou aby vám to ihneď dalo vedieť. (poučiť ho stalkingu, kyberšikane a pedofiloch na internete).

 

Nie ste internetovo zdatný a máte podozrenie, že vaše dieťa trpí kyberšikanov alebo chcete poučiť svoje deti o nástrahách internetu? Tak nás kontaktujte na maily info@akopodnikat.eu alebo na našom kontaktnom formulári. My ako skupina profesionálnych online marketérov vám poradíme a poskytujeme aj platené školenia pre deti a teenagerov ako sa chrániť na internete a ako správne zabezpečiť svoje sociálne siete.

 

Kyberšikana u dospelých

Ak si myslite, že tento druh šikany sa týka iba deti a teenagerov tak ste na omyle. Tento typ šikany sa deje aj medzi dospelými ľuďmi,  buď na pracovisku, partnermi, v susedstve alebo cudzí ľudia vás začnú šikanovať cez internet. Šíriť o vás verejne klamstva nezmysli, zverejňovať vaše intímne fotky, vyhrážať sa vám pomocou správ.

Kyberšikana na pracovisku

Je keď jedinec alebo skupina jedincov začnú šikanovať svojho kolegu na internete aj mimo pracoviska. Celkovo šikana na pracovisku sa deje často, mnoho krát si tým agresor rieši svoje komplexy alebo závisť voči danej osobe.

Ako postupovať pri šikane na pracovisku:

  1. Zozbierať všetky dôkazy a svedectva o šikane
  2. Zájsť za šéfom alebo majiteľom firmy a ukázať mu dôkazy aby to začal riešiť
  3. Ak to nepomôže tak zájsť na políciu a podať trestné oznámenie na páchateľa a odovzdať dôkazy o šikane polícií aby to mohli začať riešiť.

Ako riešiť kyberšikanu od partnera, suseda alebo cudzej osoby?

  1. Vždy treba zozbierať čo najviac dôkazov a svedectiev.
  2. Skúsiť to vydiskutovať s agresorom a konfrontovať ho aby stým okamžite skončil
  3. Ak to nezaberie tak s dôkazmi prísť na políciu a podať trestné oznámenie na agresora.

 

  • článok ma iba informatývny charakter