zimne pneumatiky
Spread the love

Kedy treba prezuť letné gumy za zimné?

Máte auto a neviete kedy treba prezuť letne pneumatiky za zimne? Na území Slovenska to nie je úpne presne časovo definované kedy tereba mať zimné pneumatiky.

V zákone sa iba uvádza, že v čase od 15. novembra do 31. marca ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva tak ste povinný mať prezuté zimné pneumatiky.

Ale kvôli vášmu vlastnému bezpečiu určite odporúčame koncom jesene prezuť pneumatiky za zimné lebo letné pneumatiky pri mínusových teplotách a na zľadovatenej vozovke majú veľmi zlé jazdné vlastnosti.

 

zimne pneumatiky

 

Kedy je vhodný čas na prezutie letných pneumatík za zimne?

Veľmi to záleží od počasia mnoho vodičov prezúva svoje auto na zimné pneumatiky už v októbri alebo začiatkom novembra a niektorý čakajú až na prvý sneh (poslednú možnosť kvôli vášmu vlastnému bezpečiu neodporúčame).
Mnohý odborníci tvrdia, že auto treba prezuť ak klesne teplota pod 7 stupňov Celzia alebo keď v noci prídu prvé mrazy.

 

Prečo nie je dobré jazdiť v lete na zimných pneumatikách?

Mnoho vodičov aby ušetrili financie tak po zime ešte dojazdia staré zimné pneumatiky. Uvedieme zopár dôvodov prečo nejazdiť v lete na zimných pneumatikách:

Zvýšená spotreba – ak vodič jazdi v lete na zimných pneumatikách tak ma mierne vyššiu spotrebu a ak vodič najazdi viacej kilometrov tak pri dnešných vysokých cenách paliva to nemusí byť zanedbateľná suma.

Zhoršené jazdné vlastnosti – zimné pneumatiky sú z mäkšieho materiálu a stavané do chladného počasia a v letných teplých mesiacoch majú horšie jazdné vlastnosti ako letné pneumatiky.

Dlhšia brzdná dráha – zimné pneumatiky majú v lete podľa odborníkov niekedy až o 20% dlhšiu brzdnú dráhu ako letné pneumatiky.

 

zimne pneumatiky na aute

Kedy treba prezuť pneumatiky v Česku, Rakúsku, Maďarsku a Poľsku?

Povinnosť prezutia zimných pneumatík v Čechách

V Česku sú povinne zimné pneumatiky v období od 1.11. do 31.3. Hĺbka dezénu musí byť minimálne 4 mm a treba ich mať obuté na všetkých kolesách.

Povinnosť prezutia zimných pneumatík v Rakúsku

V Rakúsku platí povinnosť zimných pneumatík pre vodičov od 1.11. do 15.4. v prípade, ak je vozovka pokrytá súvislou vrstvou snehu, snehovej kaše alebo ľadu.
Rakúšania ako zimné gumy považujú aj tie, ktoré majú označenie „M+S“ („M.S.“ alebo „M&S“). Ak zimné pneumatiky na aute majú menšiu hlúb dezénu 4 mm tak ich rakúsky policajti považujú za letné a udelia vám v čase ich zákonnej potreby pokutu.

Povinnosť prezutia zimných pneumatík v Maďarsku

Maďarsko nejako podľa súčasných zákonov neexistuje povinnosť použitia zimných pneumatík ale povinná výbava počas zimy sú snehové reťaze.

 

Povinnosť prezutia zimných pneumatík Poľsku

Poľsku nie sú povinné zimné pneumatiky počas zimných mesiacov ale vzhľadom na to, že Poľsko je už pomerne severne položená krajina a býva tam pravidelne počas zimy sneh tak prezutie pneumatík z bezpečnostných dôvodov počas zimných mesiacov odporúčame.

 

Aj keď v niektorých krajinách povinnosť zimných pneumatík počas zimy nie je určite odporúčame z bezpečnostných dôvodov 1počas zimných mesiacov mať prezuté zimné pneumatiky s dostatočným dezénom a určite neodporúčame jazdiť s letnými pneumatikami keď na ceste je snehová pokrývka, kaša alebo ľadová vrstva !

 

Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou  vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií? Viac info nájdete tu

 

• Údaje na tomto portáli majú iba informačný charakter, prípade pokuty alebo nehody je za danú situáciu zodpovedný vodič sám.
• Údaje platia iba pre rok 2018, časom sa môžu meniť

 

Zdroje:

https://automix.centrum.sk/revue/883123/kedy-je-cas-prezut-zo-zimnych-na-letne-pneumatiky?

https://auto.rodinka.sk/aktuality/novinky/kedy-musia-mat-auta-zimne-pneumatiky-rakusko-polsko-cesko-madarsko