Spread the love

 

Rebríček najbohačších slovákov

Tu Vám prinášame zoznam  10 najbohačších slovákov za rok 2018:

 

1.Andrej Babiš

Výsledok vyhľadávania obrázkov

(zdroj fotky: wikipedia.org)

Majetok: 3,39 mld. eur  (+800 mil. eur)

Zdroj: Agrofert – chémia, potravinárstvo, poľnohospodárstvo, zdravotníctvo

Babiš je pôvodom slovák ale prevažnú časť svojho života žije v Čechách. Babiš je v súčastnosti český premier v demisií. a svoj majetok vložil do zvereneckého fondu, no nie tak, aby sa k nemu nevedel dostať ale aby obišiel české zákony ktoré mu jeho politický protivníci upravili namieru (lex Babiš). Andrej Babiš je s veľkosťou svoho majetku jednoznačne najbohačší slovák a po Petrovi Kelnerovi aj druhý najbohačší čech, kedže už má aj české občianstvo.

 

2. Ivan Chrenko

Výsledok vyhľadávania obrázkov

(Zdroj obrázku: finweb.sk)

Majetok: 1,1 mld. eur (+80 mil. eur)

Zdroj: reality (HB Reavis)

Druhý najbohačší slovák a zároveň najmajetnejší Slovák, ktorý stále žije na Slovensku. Chrenkovi sa podarilo uskutočniť v Londýne zatiaľ najväčšiu akvizíciu: HB Reavis tam na jar kúpil oblasť zvanú One Waterloo s 88-tisíc štvorcovými metrami a s odhadovanou budúcou hodnotou 1,6 miliardy eur. Chrenko má okrem realitnej investičnej skupiny HB Reavis aj  jeho “bočný” projekt Exponea, v ktorom vystupuje ako investor.

 

3. Jaroslav Haščák

Výsledok vyhľadávania obrázkov

(zdroj obrázku: feminity.zoznam.sk)

Majetok: 740 mil. eur (+110 mil. eur)

Zdroj: Penta Investments – zdravotníctvo, financie, priemysel, služby, médiá, reality

Haščák je spolumajtel jednej z najväčších investičných skupín na Plovensku – Penta.  V Pente  je Jaroslav Haščák najväčším partnerom. Spolu s Čechom Marekom Dospivom sa predvlani vyrovnala s ex spoločníkom Martinom Kúšikom. Zisk tejto finančnej skupiny za tento rok bol neuveritelnej výške,  presiahol štvrť miliardy eur. Čistú hodnotu aktív skupiny, ktorá má sídlo na Jersey, to posunulo na viac ako 1,6 miliardy eur.

 

4. Milan Fiľo

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt filo podnikatel

(zdroj obrázka: Finweb.sk)

Majetok: 650 mil. eur (+50 mil. eur)

Zdroj: Eco-Investment – papierenstvo, potravinárstvo, development

Líder stredoeurópskeho papierenského biznisu. Majtel investičnej skupiny  Eco-Invest, táto investičná skupina si v Prahe kde po novom sídli (Filo jej sídlo presťahoval zo sloivenska) kúpila v prestížnej časti mesta za 30 miliónov eur bývalý kláštor U Hybernů. Filo si Prahu v tomto roku zvolil tiež za svoje trvalé bydlisko. Vo Filovom portfóliu investičnej skupiny Eco invest sú papierne Harmanec, mäsokombinát Tauris a však najväčšia ryba vo Fiľovom portfóliu je však 49-percentný podiel v ružomberskom Mondi-SCP. Orem týchto spomýnaných firiem vlastní množstvo ďalších spoločnosti.

 

5. Miroslav Trnka

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt trnka eset

(zdroj obrázku Wikipedia.org)

Majetok: 640 mil. eur (+50 mil. eur)

Zdroj: IT (Eset)

Trnku spolu zo svojím spoločníkom Paškom rozbehli v 90tých rokoch  vo svete najúspešnejšiu slovenskú firmu. Ale v súčastnosti už nepôsobi v aktívnom manažmente spoločnosti ale riadenie prenechal CEO Richardovi Markovi ktorý je tiež spolumajiteľom Esetu. Momentálne hlavnou Trnkovou  “mimopracovnou” aktivitou je nadácia Zastavme korupciu.

 

6. Peter Paško

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt peter paško eset

(zdroj obrázka: Eset.com)

Majetok: 620 mil. eur (+50 mil. eur)

Zdroj: IT (Eset)

Paško spoluzakladal  spolu s Trnkom slovenskú antivírusovú spoločnosť Eset, Počas jeho aktívneho pôsobenia bol jej obchodným a marketingovým riaditeľom. Keď sa spolu s Miroslavom Trnkom a ďalším pôvodným zakladateľom Rudolfom Hrubým z dennodenného chodu firmy stiahli, našiel si Paško iné záľuby. V Bratislave otvoril Galériu Nedbalka.

 

7. Rudolf Hrubý

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt rudolf hruby eset

(zdroj obrázka: finweb.sk)

Majetok: 610 mil. eur (+ 40 mil. eur)

Zdroj: IT (Eset)

Hrubý uzatvára trojicu pôvodných zakladateľov antivírusovej firmy Eset, ktorí ju začiatkom 90. rokov rozbiehali. Tiež sa už v súčasnosti aktívne venuje iným oblastiam . Vminulom  roku sa zviditeľnil hlavne kúpou známeho bratislavského hotela Carlton.

 

8. Tomáš Chrenek

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tomáš chrenek

(zdroj obrázku: agel.cz)

Majetok: 580 mil. eur (-10 mil. eur)

Zdroj: hutníctvo, priemysel, zdravotníctvo (Moravia Steel, Třinecké železiarne, Minerfin, Agel)

Okup košického oceliarenského giganta od americkej spoločnosti US Steel sa mu nepodaril. Chrenek a jeho spoločníci mali obrovský záujem o slovenskú dcéru U.S. Steel, no tí ich vraj využili len ako nástroj vyjednávania vyššej ceny s čínskymi záujemcami, ako sa vyjadril Chrenek v českých médiách.

 

9. Jozef a Patrik Tkáčovci

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Jozef a Patrik Tkáčovci

(zdroj obrázku Finweb.sk)

Majetok: 550 mil. eur (+30 mil. eur)

Zdroj: financie (J&T Finance Group)

Táto rodina vplivných finančníkov  plní na Slovensku správy už takmer tri dekády. Posledných 10 rokov je už skôr verejnou tvárou rodiny syn Patrik, ktorý sa objavoval často pri obchodoch, pri ktorých sa hodili dobré kontakty na miestnu politiku.

Oficiálne Tkáčovcov vo finančnej skupine zastupuje
jeho otec  Jozef Tkáč, ktorý kedysi šéfoval napríklad Investičnej a rozvojovej banke (IRB), ktorá za jeho vedenia skrachovala.

Ich investičná skupina pôsobí vo viacerých krajinách Europi su spolumajtelmi napríklad Tatra Mountains Resort, JOJ MEDIA HOUSE, Rockaway Capital, Poštvovej Banky a svoju J&T banku maju vo viacerých krajinách.

Minulí rok dokonca do svojej finančnej skupiny J&T Finance Group získali čínskeho investora.

 

10. Ivan Jakabovič

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt jakabovič

(zdroj obrázku: aktuality.sk)

Majetok: 530 mil. eur (+30 mil. eur)

Zdroj: financie (J&T Finance Group)

Jakabovič je spolumajtel investičnej skupiny J&T ale  narozdiel od Patrika Tkáča ukazuje v médiach a na verejnosti nerád. Údajne bol s  Patrikom Tkáčom na jachte  spolu s vtedajším  ministrom financií Jánom Počiatkom v Monaku a to  zhodou okolností pred vyhlásením konverzného kurzu slovenskej koruny k euru, keď údajne ich investična skupina na tomto kurze zarabila niekoľko milionov euro.. Možno i preto sa minulí rok presťahoval do Monaka.

Zdroj: www.forbes.sk

 

Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou  vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií? Viac info nájdete tu

 

Pridaj komentár