Spread the love

 

Poslanci schválili zákon platný začiatkom tohto roka, ktorý zakazuje používania sociálnych sietí osobám mladším ako 16 rokov bez súhlasu ich zákonných zástupcov. Zákon naväzuje na nariadenie Európskej únie. Ale Eurpska únia dala jednotlivým štátom možnosť zvoliť vekovú hranicu medzi 13 – 16 rokov.  Naša vláda schválila najvyššiu možnú vekovú hranicu 16 rokov.

Dôvody prečo je  podľa nás nezmysel, že poslanci zatrhli sociálne siete tínedžerom do 16 rokov:

 

– Od 14 rokoch majú deti trestnoprávnu zodpovednosť za svoje činy

 

– v 15 rokoch dostanú občiansky preukaz totožnosti

 

–  od 15 rokov  môžu mať teenegery legálne sexuálny pohlavný styk

 

– ale až v 16tich rokoch môžu navštevovať Facebook Youtube a iné sociálne siete

 

beach, beautiful, blue

 

Čiže je celkom komické, že osoba ktorá je už trestnoprávne zodpovedná za svoje konanie, ma už občiansky preukaz a môže mať legálne sex ale nesmie si bez súhlasu rodičov vo svojom voľnom čase pozrieť zábavne video na Youtube, pozrieť  fotky a statusy kamarátov alebo rodiny na Facebooku a  Instagrame.

 

Sociálne siete su už v dnešnej každodennou súčasťou mnohých mladých ľudí a stal sa z nich nový informačný kanál, ktorý pomaly nahrádza  televíziu a staré printové média.

 

Mnoho mladých ľudí si pomocou tvorby videí na Youtube alebo vytvoreniu veľkej fanúšikovskej skupiny na Facebooku si dokážu už mladom veku  mesačne zarobiť viac ako ich rodičia za 8 hodín každodennej práce. Sociálne siete dokonca vytvorili vo svete a  aj na Slovensku mnoho teenegerských milionárov.

 

Je pravda že internet a sociálne média predstavujú pre deti množstvo nástrah, ale to neznamená, že ich musíme zakázať. Nástrahy na internete pre deti sú iba kvôli slabému informačnému vzdelaniu na školách a štát miesto toho aby zlepšil školstvo a vdelával učitelov v oblasti internetu a informačných technológií, aby to mohli následne dobre vysvetliť žiakom tak radšej zakáže deťom vstup na všetky sociálne siete.

 

Tento zákon absolútne nič nevyrieši, deti budú navštevovať sociálne siete aj ďalej lebo už sú súčasťou ich života. Iba pri registrácií dajú vyšší vek, jediné  čo sa zmení, keď sa niekto bude chcieť niekomu pomstiť tak nahlási na Facebooku, že daná osoba nemá ešte 16 rokov Facebook následné vyzve aby používateľ poslal fotku občianskeho preukazu alebo pasu a keď to nepošle tak účet bude deaktivovaný. A daný teeneger si založí nový užívateľský účet.

 

Miesto týchto hlúpych zákazov by sa štát mohol začať venovať vzdelávaniu deti a teenegerov ako si chrániť súkromie sociálnych sieťach, nezverejňovať verejne všetky svoje fotky na socialných, neposielať nahé fotky iným osobám, dávať si pozor na uchýlov s falošnými účtami a informovať nástrahách a následkoch kyber šikany.

 

 

Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou  vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií? Viac info nájdete tu

 

 

 

Pridaj komentár