Životopis – curriculum vitae
Na čom najviac záleží, keď píšete životopis? Na tom, ako pôsobí ako celok. Fotku alebo grafiku totiž môžete ladiť do nekonečna. Personalistom však ide hlavne o to, aby sa z životopisu dozvedeli, čo potrebujú.
Vzory životopisov:
https://www.zivotopis-online.sk
https://www.profesia.sk/kariera-v-kocke/zivotopis/vzor-zivotopisu
https://www.zivotopisonline.sk/sk/generator.html
http://www.fri.uniza.sk/uploads/files/Vzor_zivotopisu.doc
Životopis vzor – na stiahnutie
Ako napísať životopis
Najprv napíšte základne údaje (meno, dátum narodenia, bydlisko)
Veľmi prehľadne popíšte doterajšiu kariéru – nepíšte zamestnania kde ste pracovali menej ako rok, pokiaľ to nebola nejaká významná pracovná stáž.
Stručne spomeňte svoje vzdelanie – ak máte nejaké kurzy alebo certifikáty tak ich tam spomeňte.
Popíšte vaše zručnosti a vedomosti – ako viete jazykmi, počítačové a technické zručnosti a tak ďalej.. POZOR neklamte lebo zamestnávateľ si môže tieto vaše vedomosti a zručnosti na pohovore overiť a potom to zle vyznie, že ste klamali v životopise.
a pridajte pár slov o vašich koníčkoch a záujmoch – hlavne tam nepíšte pitie piva 😀
môžete priložiť fotku
Životopisu sa hovorí tiež skratkou „CV“ od latinského Curriculum Vitae (častý je preklep Curiculum Vitae s jedným r, alebo Curicullum s dvoma l).
Curriculum Vitae je v pôvodnej forme trochu nepraktický šialene dlhý a podrobný dokument, ktorý obsahuje najmä publikačnú a výskumnú činnosť.
Podrobnejšie informácie ako vypĺňať životopis:
Základné údaje
Hlavne stručne. Meno, priezvisko, dátum narodenia, bydlisko, email, telefón. To stačí. Musí to byť na papieri hore.
Vzdelanie
Stačí stredná a vysoká škola. Ak ste vysokú nedokončili, kľudne to tam napíšte. (Ja som nedokončil štyri vysoké školy, čo vyzerá blbo, tak tam píšem zvyčajne len jednu alebo dve.) Základnú školu tam nepíšte, to je každému jedno. Ak ešte študujete, napíšte to tam. Pri každej školy sa pokúste spomenúť odbor, čím sa škola zaoberala.
Téma diplomovky do životopisu píše len ten, koho diplomka bavila a je schopný si o nej rozprávať. Akonáhle mi príde na pohovor niekto, kto téme svoje diplomovky rozumie horšie ako ja, má problém.
Doterajšie kariéra
Zase stručne. Dátum od 2003 do 2006, firma, pozícia. To stačí. U dôležité práce pridať jednu vetu.
Jednotlivé zamestnanie viditeľne oddeľte.
Nepíšte tam týždenné brigády ani ked ste pracovali par mesiacov a po skušobnej dobe Vás prepustili alebo podobné blbosti. Akurát to zdržuje pri čítaní. Ak ste nikdy nepracovali, napíšte tam „bez pracovných skúseností“ – to nie je hanba, to je príležitosť.
Do poručujú hore začínať súčasnú prác a dole ísť do minulosti. Zamestnávateľa rovnako zaujíma najviac to, čo robíte teraz. Niekto to píše opačne – hore prvú prácu.
Prípadná materská dovolenka tam patrí, odporúčam ju do životopisu napísať. (Je to téma na samostatnú kapitolu.) Lepšie pre zamestnávateľa je, keď sú plánované deti už na svete, než aby sa bál, kedy to príde (a budú musieť držať miesto a zháňať náhradu).
Jazyky a počítače
U cudzích jazykov stručne vypíšte, ako ktorý viete, napr. Angličtina plynne slovom aj písmom, ruština pasívne, francúzština a španielčina základy.
V počítačoch záleží na tom, na čo sa hlásite. Štandardom je vyhlásiť sa za experta na Word, PowerPoint a Excel a na podobné (ale bacha na pohovore Vás môžu posadiť za počítač a dať vám jednoduchú úlohu v danom programe). Ďalej do životopisu napíšte čokoľvek zmysluplného, s čím ste sa u počítačov stretli a hlavne čo vás baví – ak je to zaujme, na pohovore sa budú vypytovať. Tak nech máte o čom hovoriť.
Záujmy
Ak sa hlásite na pozíciu, v ktorej je potreba veľa komunikácie, napíšte si do životopisu viac rôznych kolektívnych zábav, aj keď vás v skutočnosti nebaví. Šikovní personalisti podľa typu záujmov ľahko usudzujú na povahu. Moje skutočné záujmy – túlanie po lesoch, písanie webov, plávanie a čítanie historických knižiek sú introvertná zábavy. To sa hodí pre technické pozície so samostatnými úlohami. Keby som sa naopak hlásil na pozícii šéfa oddelenia predaja, napíšem si do životopisu treba futbal, šerm, doskové hry a zborový spev, pretože to sú kolektívne zábavy vyžadujúce spoluprácu. Aj keď treba u toho šermu by som bol opatrnejší, pretože šerm sa neznalým javí ako agresívne zábava (pričom agresivita sa na niektoré pozície hodí a na iné naopak nie).
Do záujmov nepíšte veci, ktoré sa príliš očividne vzťahujú k ponúkanej práci. Aj keby to nebol podfuk, všetci si budú myslieť, že je. Keď som sa hlásil na webmastera a v záujmoch som mal napísanú tvorbu internetových stránok (čo bola pravda), nebral ma nikto vážne. Ak vás ponúkaná práca naozaj baví, pridajte si ju do pracovných skúseností ako samostatnú činnosť.
Fotka
Svoju fotku môžete buď priložiť ako obrázkový súbor k mailu, ale lepšie býva, keď sa vrazí priamo do dokumentu s životopisom, pretože tak sa nestratí. Odporúčam čiernobielu jednoduchú fotku a umiestniť ju doprava hore. Jednotlivé krajiny sveta sa líšia praxou, či sa fotka smie, musia alebo nesmú pridávať do životopisu. U nás sa smie.
Pri písaní životopisu sa snažte byť aj kreatívny a skúste sa nim zamestnávateľovi predať. Keď ste predávali v obchode z elektronikou nepíšte predavač v obchode s elektronikou ale Sale manager v obchode s elektronikou, v prakticky to znamená to iste ale to druhé lepšie znie.
Je dobre k životopisu pridať aj motivačný list, prispôsobený na danú firmu.
Zdroj článku: prace.rovnou.cz
Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií? Viac info nájdete tu
- (článok ma iba informatívny charakter, administrator a ani autor článku nezodpovedajú za presnosť informácií )