Mesto Banska bystrica
Spread the love

 

Banská Bystrica je okresným a zároveň aj krajským mestom,  patrí medzi najväčšie mestá na Slovensku. Toto mesto má historické námestie postavené v barokovom štýle, zrekonštruovaný malý mestský hrad Barbakan (v ktorom sa nachádza reštaurácia Bystrická piváreň) aj pozostatky jeho hradieb. Mesto je obklopené kopcami ako Urpín, Pansky diel a v tesnej blízkosti má pohoria ako Nízke Tatry a Kremnické vrchy. V okolí tohto mesta je  množstvo možnosti na turistiku alebo cykloturistiku, dokonca v časti Laskomer dobrovoľníci spravili vysokokvalitné cyklotraili.

 

(obrázok sa nenachádza na našom servery)

 

Mnohý by si mohli myslieť, že Bystrica ako krajské mesto s obrovským turistickým potenciálom  sa neustále rozvíja ale opak je pravdou. Bystricu trápia obrovské problémy, mesto ako také vymiera za posledných 10 rokov stratila  okolo 10 000 obyvateľov a väčšinu mladých vysokoškolských  ľudí, ktorý boli nútený odisť z mesta kvôli nedostatku pracovných príležitosti, slabá kúpyschopnosť obyvateľov mesta, nedostatok parkovacích miest, cesty v zlom technickom stave, nečinnosť mestských policajtov, prudko zhoršujúca dopravná situácia a Smerácke vedenie mesta.

 

Poďme si podrobnejšie zhrnúť jednotlivé problémy ktoré už dlhodobo trápia toto mesto:

 

Problémy krajského mesta Banská Bystrica:

 

Odchod mladých ľudí z mesta

Množstvo mladých ľudí si nevedia nájsť v Banskej Bystrici prácu a keď si nahotou nájdu tak je za nízky plat a práca nie je adekvátna ich vzdelaniu.  Čiže množstvo mladých ľudí radšej odíde do Bratislavy alebo zahraničia.

Túto situáciu som začal vnímať keď väčšina mojich kamarátov si nevedelo nájsť v Bystrici prácu a tak odišli do Bratislavy alebo Prahy.

Mesto tento problém nerieši lebo mnoho Bystričanov, čo žijú a pracujú Bratislave má napísaný trvali pobyt v Banskej Bystrici a peniaze z ich daní idu mestu kde majú trvali pobyt nie kde pracujú, čiže Banskej Bystrici. Problém nastane, keď títo ľudia sa rozhodnú v Bratislave usadiť, kúpia si tam byt a prepíšu si trvali pobyt,  až vtedy sa vedenie mesta Banská Bystrica spamätá lebo im vypadne veľká časť prímov.

Vedenie mesta sa často chváli nízkou nezamestnanosťou v meste ale tá je spôsobená práve odchodom mladých ľudí.

 

O tom čo tvrdím svedčí aj to, že najväčšími zamestnávateľmi v meste Banská Bystrica sú štátne firmy a organizácie  Rooseveltová nemocnica, daňový úrad, Slovenská pošta a Univerzita Mateja Bella.

 

Nedostatok nájomných bytov

Mesto už dlhodobo nerieši problém s nedostatkom bytov pre mladé rodiny s deťmi, cena nájmov za 2-3 izbové byty sú absolútne neúmerne platom v tomto meste.

Aj bol zámer mesta vybudovať nájomné byty ale tie sa podľa viacerých médií „ukradli“ mafiánskych spôsobom pripomínajúci 90te roky. (V tomto prípade už beží trestné stíhanie.)

 

Nevyužitý potenciál turistického ruchu

Banská Bystrica ako som už vyššie v článku spomenul je pekné historické mesto s nádhernou prírodou a horami. Máloktoré mesto má vo svojom okolí také možnosti na turistiku a pre horskú cyklistiku, v blízkosti je jazero Krpáčovo . V zime môžu turisti  využiť a v okolí mesta  veľké množstvo lyžiarskych stredísk  ako Donovaly, Jasná (Chopok Juh), Selce, Králiky, Kordíky, Tajov a  množstvo upravovaných bežkárskych tratí. Niekoľko kilometrov od Banskej Bystrice  je  zaujímavá historická banícka obec Špania Dolina, v blízkom okolí je Zvolenský zámok, Pustý hrad, Ľupčiansky Hrad a historické banícke mesto Banská Štiavnica s veľkým množstvom tajchov (jazier).

 

 

Pýtate sa prečo potom turisti obchádzajú Banskú Bystricu aj keď ma tak veľký potenciál turistického ruchu?

Najväčšie skupiny turistov na Slovensku by sme mohli rozdeliť do troch približných skupín:
  1. Nemecký dôchodcovia
  2. Japonský a čínsky turisti
  3. Rodiny s deťmi (Česi, Slováci, Maďari a Poliaci)

Rodiny s deťmi sú  na Slovensku najpočetnejšia skupina ľudí a míňajú aj najviac peňazí, ale  rodičia s deťmi chcú na dovolenke chcú spojiť poznávanie zo zábavou a tu nastáva základný kameň úrazu.

 

V Banskej Bystrici úplne absentujú investície, mesto nemá turistom, čo ponúknuť.

 

Keď porovnáme Bystricu s rádovo menším mestom Liptovským Mikulášom, kde vedenie mesta spolupracuje zo súkromnými investormi a v tesnej blízkosti mesta vybudovali aqupark Tatralandia, Kontakt Zoo, motokáry, Hurikán factory a množstvo ďalších atrakcií, ktoré lákajú do mesta množstvo turistov. V Banskej Bystrici z toho nemáme nič, dokonca miesto aquparku, ktorý sa mal budovať ležia iba trosky kúpaliska, ktoré síce ako tak funguje ale je podľa môjho názoru v dosť dezolátnom stave.

Celý problém je, že mesto sa nesnaží spolupracovať s potencionálnymi investormi, skvely príklad môžeme vidieť ako sa mesto zachovalo k investičnej spoločnosti VAV invest, ktorá sa svojimi investíciami starala o rozvoj mesta, údajne túto spoločnosť mesto neoprávnene poslalo do konkurzu kvôli 100 eurovej pohľadávke.

Pred viacerými rokmi sa v regionálnych médiách prezentoval podnikateľský nápad postaviť lanovku z centra mesta na kopec Urpín a hore mal byť údajne penzión požičovnou bicyklov, čo bol super nápad a prilákalo by to do mesta množstvo turistov, ale vraj tento nápad mesto neodsúhlasilo neviem presne čo bolo za tým.

 

oc point bb

 

Nakoniec sa v BB na tom pozemku postavilo úplne zbytočné nákupne centrum OC Point, kvôli ktorému absolútne skolabovala doprav v danej časti mesta, auta stoja v radach  a investor nákupného centra absolútne odignoroval touto stavbou historickú architektúru mesta a za to bolo toto nákupne centrum aj nominované na anti- cenu Brutus a získala 9 miesto ako najškaredšia stavba na Slovensku za rok 2018.

 

Turistickému ruchu určíte nepomáha ani bansko-bystrická vlaková stanica plná bezdomovcov, na vlastné oči som zažil, že spitý bezdomovec počas spánku sa pomočil na sedačke určenej pre čakajúcich na vlak alebo bitku bezdomovcov a policajti ich museli pacifikovať a podlaha bola niekoľko hodín špinavá od krvi.  Ale bezdomovci na vlakových staniciach je celoslovenský problém nečinnosti policajtov a Železničnej spoločnosti ale mesto by malo vybudovať poriadny útulok pre bezdomovcov aby neboli nútený oxidovať na železničnej stanici.

 

Bystrická univerzita nespolupracuje s firmami v Bystrickom regióne

 

Na mnohých konferenciách stále počúvam od majiteľov a riaditeľov firiem, že majú nedostatok a súrne potrebujú vysokoškolský vzdelaných strojárov, konštruktérov, elektrotechnikov, informatikov a v oblasti automatizácie. Bystrická univerzita miesto toho vzdeláva množstvo právnikov, politológov, filozofov, sociálnych pracovníkov, ktorý sa majú potom problém uplatniť a skončia na úrade práce alebo idu pracovať v úplnej oblasti ako vyštudovali.

 

Nedostatok parkovacích miest

Banská Bystrica trpí akútnym nedostatkom parkovacích miest najviac kritická situácia je na sídliskách Sásova a Fončorda. V týchto sídliskách v dôsledku problémového parkovania mnohý vodiči parkujú ako sa im zachce, v ceste, na autobusových zastávkach a dokonca aj v križovatkách a na prechode čím môžu spôsobiť Vážnu dopravnú  nehodu.

Mestu táto parkovacia situácia aj vyhovuje lebo mnoho vodičov si za 600 euro ročne zaplatia vyhradené parkovacie miesto a mesto má z toho pekný prijem.

Mestská polícia tento problém z nedisciplinovaným parkovaním vôbec nerieši len raz za čas, keď niekto ich zavolá tak prídu dať papuču. Ale nečinnosť mestskej polícií môžu občania vidieť, keď vôbec nerieši bezdomovcov popíjajúcich alkohol a robiacich neporiadok  v mestskom parku a aj v iných častiach centra mesta.

 

V BB platí, že mestská polícia rieši iba vodičov parkujúcich v centre mesta, ktorý nezaplatia parkovné súkromnej firme.

 

(obrázok sa nenachádza na našom servery)

 

Dokonca mesto ani nerieši ani parkujúcich záhradkárov  na štvorprúdovej ceste smerom od Karlova do Sásovej. Záhradkári tam od parkujú autá priamo v ceste  bez výstražných svetiel, kde je povolená rýchlosť 70km/h, mnoho krát tam parkovali neosvetlený aj v noci, čo môže spôsobiť vážnu dopravnú nehodu.

 

Rozbité cesty

Síce teraz pred voľbami vedenie mesta narýchlo hromadne opravilo svoje cesty  ale ešte si veľmi dobre pamätám rok dozadu,  cesty v BB pripomínali tankodrom alebo offroadovú dráhu. A to je problém tohto mesta, keby sa voľby konali každý rok tak možno by boli cesty celý čas v dobrom stave.

 

Za dané problémy nemôže iba posledné vedenie mesta ale dosť výrazne k ním prispelo. Banskú Bystricu už dlhodobo vedú nie príliš schopný ľudia a preto toto mesto sa vyľudňuje a upadá.

 

 

  • článok je iba vlastný názor autora, môže obsahovať aj subjektívne názory

 

Chcete podporiť internetový portál akopodnikat.eu? Činnosť nášho internetového portálu môžete finančne podporiť tu: