Spread the love

 

Do sveta českej rockovej hudby a neistých ziskov vtrhol slovenský miliardár Igor Rattaj (bývali partne v skupine J&T). A to vo veľkom štýle.

Z Aerodrome Festivalu robí najväčšiu českú akciu svojho druhu a odvetví.

 

„Kupovať elektrárne alebo banky, už dávno robia iné. Preto hľadám biznis tam, kde ho ostatné dosť nevidí. Ideálne sú oblasti takzvaných srdcařů. Tam väčšinou býva priestor robiť veci efektívnejšie, „vysvetľuje Rattaj, že hudobné festivaly rozhodne nie sú typickou stravou pre klasických finančných investorov a prečo je miestna podnikateľská špička s výnimkou rôznych produktových partnerstiev skôr ignorovala. (zdroj: forbes.cz)

 

Igor Rattaj už dávno nie je iba klasický finančník, ktorý J&T Banku odštartoval v Prahe. Bývali vrcholový lyžiar a stále aktívny herec vo voľnom čase sa dnes hlavne baví. Ideálny zážitok preňho zostáva ten, ktorý ho veľmi slušne živý – lyžiarke  a zábavne strediska Tatry Mountain Resort. A to iste chce aj od hudobných festivalov.

 

„Je to ako s tým horami.  Aj tu mi chýba čisto biznisový prístup. V Tatrách to bolo úplne rovnaké. A tak sme založili skupinu Tatry Mountain Resorts (TMR). A ja myslím, že festivaly a hudobné produkcie sa vo všeobecnosti dajú robiť vo veľkom s veľmi zaujímavými ekonomickými výsledkami, „zamýšľal sa s podnikateľom, ktorý práve (2. januára) oslávil 47. narodeniny. Už som vstúpil do českého Aerodrome festivalu.

Odskúšal si to ešte na jednodennej akcií  v Prahe, kde ako hlavný frondmen vystúpila hviezdna kapela Linkin Park.

Medzitým investoval do firiem zabezpečujúcich samotnú hudobnú produkciu, doma aj v zahraničí. Ovládal slovenskú spoločnosť zabezpečujúcu osvetlenie a zvukovú aparatúru Prenájom Live a vo Švédsku tiež významného hráča Live Production Group Škandinávia.

Pre tento rok prikúpil samotný Aerodrome festival na trojdennej akcii v areáli bývalého letiska v Panenskom Týnci severozápadne od Prahy. Tam už niekoľko rokov vznikol podobne ambiciózny Open Air Festival, ktorý však v roku 2014 zanikol.

Rattaj a jeho tím už predstavili značnú časť línií, kde nechybí hviezdy ako žánrovo neuchopitelné Nine Inch Nails, americkí rapperi Macklemore a Wiz Khalifa, numetalová klasika Limp Bizkit a ďalší. Celkový rozpočet festivalu na program sa podľa Rattaja pohybuje okolo 90 miliónov českých korún ( viac ako 3 milióny euro).

K takémuto číslu zo súčasných akcií sa blíži len iba zopár festivalov. Napríklad rozpočet Rock pre ľudí sa pohybuje okolo 50 miliónov (skoro 2 milióny euro).

 

„Chtěli jsme třeba Pearl Jam, ktorí jedou európskou prehliadkou. Tam ale ťažko prekonajú vplyv LiveNation, ktoré im organizujú turné. Počítá s vlastným pražským koncertom. Chceme sa uchádzať o najväčšie jména a vytvoriť veľký festival aj na regionálnej úrovni, „hovorí Rattaj s tým, že o ďalších zvučných menách pre tento ročník stále prebieha.

 

Zakúsení festivaloví organizatory  Rattajovi oznamujú, že tak ľahké rozhodne mať nebude. „Je to stávka, že možno až tri roky bude skúsiť festival dotovať veľkými čistkami, a bude musieť dúfať, že si nájde svoje miesto na trhu a nakoniec aj naučiť ľudí platiť za podobné akcie vyššie vstupné. Nástup pána Rattaje pozorne sledujeme a osobne mu fandím. Každý, kto môže posunúť vnímanie festivalov v Česku všeobecne, je vítaný, „hovorí Oldřich Bajer, internetový podnikateľ a investor do tradičného rockového festivalu Rock for People. (zdroj: Forbes.cz)

 

adults, audience, band

 

Zároveň ale dodáva, že súčasná matematika býva neúprosná. „Vezmite si, kto sú ekonomicky najúspěšnejšie festivaly v Česku. Väčšinou ty zamerané na českú hudbu, pozri Votvírák. Za tú dobrú chvíľu vidíme, ako rastú ceny svetových kapiel a ako ťažké ich zarábali v tomto prostredí. Okrem toho sa jedná o niekoľko týždňov v roku, kedy sa superite o  kapely s veľkými európskymi festivaly, kde vstupenka stojí okolo 200 eur, „dodáva spoluzakladateľ internetovej spoločnosti Centrum a dnes napríklad spolumajiteľ internetového obchodu s módom Zoot.cz.

 

Práve cena vstupenky môže byť jednou z hlavných problémov. Rattaj sa domnieva, že za kvalitný program dokáže väčšiu masu pripísať vyššiu cenu. Trojdené vstupné začína na 3490 korún, čo je na české pomery dosť dosť. Vstupenku na Rock pre ľudí dnes zakúpite za 1750 korún, na mieste v čase festivalu zaplatíte 2200 korún. Lístky na zmieňované Farby v Ostrave sa aktuálne predávajú za 2590 korún, na mieste cena vzrastie na 3100 korún.

 

Rattaj ale vidí kľúč k úspechu iné – chce pospájať všetky články reťazca, ktoré tvoria festivalové obchody. To znamená, že okrem samotného festivalu buduje aj skupina firiem zabezpečujúcich technické zázemie pre podobné akcie. Aktuálne tiež pripravuje akvizíciu firmy, ktorá na svojom kľúče vyvíja elektronický systém na predaj vstupeniek. Práve to má byť pre celý obchodný model kľúčové.

 

„Opäť je to ako na horách. Prečo by mal mať niekto pod lanovkou predávať párky, kedy to môžeme robiť samí Ak dokážete ovládnuť celý reťazec, dokážete lepšie pracovať s celkovou maržou, „dodáva. (zdroj: fornbes.cz)

 

Ďalším krokom podľa neho bude aj konsolidácia trhu festivalov ako tokého. Samotne tým, že rád ovládal ďalšie hudobné festivaly, a to nielen v Česku a na Slovensku, vytvoril skupinu akcií, ktoré sa navzájom dopĺňali a dokázali využiť silnú spoločnú predajnú, marketingovú a obchodnú politiku smerujúcu k globálnym umelcom.

 

„Musíte byť tak veľký, či už z hľadiska distribúcie vstupeniek, že už ani ty veľké hudobné skupiny a ich agentúry nemôžu obchádzať. To je cieľ. A to začne byť skutočne zaujímavé, „hovorí Rattaj s tým, že investícia do verejných akcií sa vníma ako projekt na niekoľko rokov. Okrem festivalov chce v Česku a na Slovensku aj samostatné koncerty významných svetových umelcov.

(zdroj: Forbes.cz)

 

Máte firmu a chcete si nájsť nových klientov pomocou  vyhľadávačov a sociálnych sieti bez nutnosti veľkých finančných investícií? Viac info nájdete tu

 

 

 

Pridaj komentár