nové auto
Spread the love

Kúpiť auto na lízing alebo vziať spotrebný úver – čo sa oplatí viac?

Chcete si kúpiť nové auto ale nemáte momentálne naň financie v hotovosti a nemáte nikoho z rodiny kto by vám požičal peniaze ?Rozmýšľate, či ho budete financovať cez leasing alebo spotrebný úver? Obidve možnosti majú svoje pozitíva ale aj negatíva. Skôr ako budete riešiť kúpu, tak si prečítajte, ktorá z tých dvoch možnosti je pre vás výhodnejšia.

Náklady: Spotrebný úver vs. Leasing


Treba si porovnať náklady, ktoré vám vzniknú na základe jednotlivých spôsobov financovania.

Väčšina ľudí nechápe jednotlivým nákladom, ktoré vznikajú pri dlhovom financovaní tak potom si nevedia porovnať ktorý spôsob financovania ich vide menej peňazí.

 

nový mercedes

 

Auto na spotrebný úver

Najväčším nákladom pri spotrebnom úvere je úrok,  za ktorý vám banka poskytne úver,  väčšinou sa úroky pri spotrebákoch pohybujú okolo 6-12% záleží od bonity klienta a dĺžky úveru. Pri úvere vznikajú aj ďalšie poplatky ako napr. poplatok a sprostredkovanie úveru, vedenie bežného účtu poistenie úveru.

Ukazovateľ RPMN (ročná percentuálna miera nákladov) – celkové poplatkové zaťaženie úveru, slovenské banky to majú povinnosť uvádzať pri úveroch.

RPMN je veľmi dôležitý ukazovateľ, lebo mnoho spotrebiteľov sa pri pôžičke riadia iba úrokom ale niektoré banky môžu dať nižší úrok ale vyššie poplatky.

Porovnávať výhodnosť dvoch spotrebných úverov podľa ukazovateľa RPMN môžete iba ak je dĺžka splácania týchto spotrebných úverov je rovnaká a úver, ktorý má nižšiu hodnotu ukazovateľa RPMN je výhodnejší.

Niektoré banky podmieňujú poskytnutie úveru alebo nižšieho úroku zriadením bežného účtu alebo poistením úveru, tak  vtedy do celkového porovnania nákladov započítajte aj poplatok za vedenie bežného účtu a splátku za poistenie úveru.

 

 

Auto na leasing

Počas splácania leasingu je auto majetkom leasingovej spoločnosti a vy sa stanete majiteľom až po zaplatení poslednej splátky.

Pri leasingu musíte zaplatiť akontáciu (prvú splátku) určité percento z ceny auta a potom budete splácať mesačné splátky v dohodnutej výške. Doba splácania trvá väčšinou 3-4 roky.

Cenu leasingu zistíte tak, keď viete výšku, počet splátok, výšku akontácie a porovnáte to s nákupnou cenou auta.

Akontácia je leasingovej spoločnosti uhradená zväčša ešte pred vydaním samotného automobilu do rúk používateľa.

Niektoré leasingové spoločnosti ponúkajú leasingy s nulovou akontáciou ale o to vám dajú výší úrok a budete mať väčšie splátky.

Zrýchlené účtovné odpisovanie auta pri leasingu

Podnikatelia, keď kúpia auto tak ho v účtovníctve odpisujú ako náklad 4 roky ale počas leasingu je ho možne odpísať za tri roky.

Ktorý konkrétny spôsob financovania, ktorý je pre vás výhodnejší zistíte až, keď tieto čísla porovnáte.

Pri kúpe nového auta na leasing alebo úver bude banka vyžadovať aj uzatvoriť Havarijné poistenie

 

 

Kúpa auta na hypotéku

Zdá sa vám tento spôsob financovania auta nereálny? V banke sa dá zobrať bezúčelová hypotéka a ak vlastníte nehnuteľnosť, ktorá ešte neje zaťažená záložným právom alebo ešte vám banka umožni navýšiť hypotéku na vašu nehnuteľnosť tak môžete  financovať nákup auta aj týmto spôsobom.

Prečo kupovať auto na hypotéku?

Zatiaľ čo úroky na spotrebných úveroch sú 6 až 12% tak na hypotéke sú okolo 1 percenta a ak budete kupovať auto vo vyššej hodnote ako 10 000 euro tak môžete ušetriť zaujímavú sumu.

 

Príklad:

Zoberáte si hypotéku  na dobu  10 – 30 rokov v potrebnej výške, fixácia úrokov je v rozsahu 3-5 rokov. Banka Vám stanovy výšku splátky. Budete si popri splácaní šetriť peniaze na účte a po skončení 3 alebo 5 ročnej fixácie hypotéku (bez poblatku)  vyplatíte. A peniaze, ktoré si budete šetriť na účte počas tých 3-5 rokov môžete medzi tým investovať do dlhopisov kde môžete zarobiť 4- 6% ročne zo šetrených peňazí.

Pri hypotéke podobne ako pri úveru musíte brať do úvahy okrem úroku aj poplatok za sprostredkovanie a ďalšie veci, čiže treba sa riadiť ukazovateľom RPMN (ročná percentuálna miera nákladov).

Zákaznik ma právo hypotéku vyplatiť po skočeni fixácie úrokov. (plati pre rok 2018)

 

Prí kúpe auta určite nezabudnite na povinné zmluvné poistenie.

 

*informácie na tomto internetovom portály sú iba orientačné

  • článok ma iba informačný charakter, informácie platia iba pre rok 2018, za presnosť informácií čitateľ  nesie zodpovednosť sám.

 

Zdroj informácií k článku: www.bohatyotec.sk/kupit-auto-na-lizing-alebo-spotrebny-uver